Ułatwienia dostępu

A A A

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kadetów w zapasach. Trzy medale kostrzyńskich zapaśników. W dniach 24 -26 marca br. w murach hali widowiskowo - sportowej Kostrzyńskiego Centrum Szkolenia Zapasów przy ulicy Mickiewicza 8 w Kostrzynie nad Odrą odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kadetów w zapasach w stylu klasycznym. Impreza nadana przez Ministerstwo Sportu oraz Polski Związek Zapaśniczy w Warszawie w pełni spełniła plany, zamierzenia i oczekiwania w jego realizacji. W zawodach wzięła udział rekordowa ilość, bo aż 221 zapaśników z 54 klubów zapaśniczych z Polski, a także z Norwegii, Danii i Czech. W ocenie delegata technicznego Polskiego Związku Zapaśniczego Mirosława Pikierskiego, sędziego głównego mistrzostw Macieja Zalewskiego, trenera kadry narodowej Piotra Szczeponioka, zawody stały na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym, były profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone.

Zapewniono uczestnikom niesamowitą rywalizację sportową, zapewniono promocję przedsięwzięcia oraz wspaniałą atmosferę, co niewątpliwie przyczyniło się do dalszego lepszego postrzegania organizatora, jakim był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, przez wszystkich uczestników, sędziów i gości mistrzostw. Sportowy maraton przebiegł zgodnie z programem. Pięknie, bogato i kolorowo udekorowana hala widowiskowo - sportowa Kostrzyńskiego Centrum Szkolenia Zapasów jeszcze bardziej znacząco podniosła rangę zapaśniczych międzynarodowych zawodów.
Już w piątek 24 marca. od godziny 12.00 do Kostrzyna nad Odrą zawitały pierwsze ekipy zagraniczne i krajowe, by jeszcze tego samego dnia już z udziałem 221 zawodników i blisko 50 - osobowej kadry szkoleniowej, 14 – osobowej grupie sędziów przystąpić do weryfikacji, ważenia i przeglądu lekarskiego. Na odprawie technicznej dokonano omówienia wszelkich spraw związanych z zasadami przebiegu zawodów i walk zapaśniczych.
Dzień później 25.03. od godziny 9.00 do 13.30 trwały walki eliminacyjne w pierwszych seriach w dziesięciu kategoriach wagowych. O godzinie 15.00 z udziałem zaproszonych gości, sędziów, zawodników, sympatyków sportów walki odbyła się ceremonia otwarcia Międzynarodowych Polski Kadetów. Prowadzący otwarcie dyrektor MOSiR, członek zarządu powiatu gorzowskiego Zygmunt Mendelski serdecznie powitał Andrzeja Kunta, burmistrza Miasta Kostrzyn nad Odrą, delegata technicznego Polskiego Związku Zapaśniczego Mirosława Pikierskiego, trenera kadry narodowej Piotra Szczeponioka, sędziego głównego Macieja Zalewskiego, zastępcę burmistrza Zbigniewa Biedulskiego, członka zarządu powiatu gorzowskiego, sponsora mistrzostw Mieczysława Jaszcza, przewodniczącego Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą Marka Tatarewicza, radnych Rady Miasta: Helenę Rudaniecką, Bożenę Licbarską, Mariusza Staniszewskiego, Łukasza Urbana, Piotra Dziekana, Ryszarda Andrysa, Rafała Żygielewicza, dyrektora regionalnego BNP Paribas Bank Anetę Staniszewską, współwłaściciela firmy IKAA, v-ce prezesa SKF „Olimp” Ireneusza Suchomela, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 Ireneusza Sobczaka, byłego trenera Agrosu Żary Ryszarda Dynowskiego, Artura Żołnę - prezesa, trenera UKS „Jedynka” jednego z najlepszych klubów zapaśniczych w Polsce, wychowawcę medalistów mistrzostw Polski młodzików i kadetów: Filip Iwaszko, Kacper Sobczyk, Wojciech Cudak, Nataniel Troczyński, Gracjan Somerski, Julian Iwaszko, Antoni Ludka, Serhii Vynnyk, Mariusza Torbiczuka – v-ce prezesa, trenera UKS „Jedynka” oraz Antoniego Żołnę – trenera kostrzyńskich zapasów od 1981 roku, trenera koordynatora SKF „Olimp”, wychowawcę zawodników, którzy zdobyli 274 medale w centralnych zawodach zapaśniczych w Polsce i poza granicami naszego kraju, trenera kadry narodowej Polski kadetów i juniorów w latach 1993 – 2003 oraz Artura Grzelczaka – v-ce prezesa SKF „Olimp”.
Zaszczytu reprezentowania zawodników w poczcie flagowym dostąpili mistrzowie Polski kadetów: Kacper Sobczyk (UKS „Jedynka”), Kajetan Jakubowski („Unia” Racibórz) i Jakub Lisek („Orlik” Wierzbica”).
Podczas ceremonii otwarcia głos zabrał delegat techniczny PZZ Mirosław Pikierski, który w imieniu prezesa Andrzeja Suprona oraz całego zarządu PZZ serdecznie pogratulował Miastu oraz organizatorowi przyjęcia praw do organizacji zawodów, które w jego ocenie zawsze stały na jak najwyższym poziomie organizacyjnym, zawodnikom życzył osiągniecia jak najlepszych wyników. W imieniu Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą głos zabrał przewodniczący RM Marek Tatarewicz dziękując wszystkim zawodnikom, kadrze szkoleniowej, sędziom, gościom za przyjęcie zaproszenia udziału w kostrzyńskich zawodach, życząc osiągnięcia jak najlepszych wyników na matach, podkreślając, że hala widowiskowo – sportowa przy ulicy Mickiewicza 8 od chwili jej oddania do użytku, zawsze była i jest areną wielu ważnych sportowych, w tym zapaśniczych.
Oficjalnego otwarcia MMP z życzeniami miłego pobytu w Kostrzynie nad Odrą, osiągnięcia znakomitych wyników, udziału w zawodach bez kontuzji dokonał burmistrz Miasta Andrzej Kunt.
Jeszcze na tydzień przed rozpoczęciem kostrzyńskiej imprezy planowany był przyjazd ukraińskiej reprezentacji klubowej zapaśników z Żytomierza, jednak z powodu ostrzału tego miasta, wyjazd został wstrzymany. Aktualnie wielu młodych sportowców z Ukrainy reprezentuje polskie kluby zapaśnicze i byli m.in. na międzynarodowych mistrzostwach Polski kadetów (kilku zawodników reprezentuje SKF Olimp i UKS Jedynkę).

Burmistrz podczas otwarcia zawodów skierował gorące słowa do Ukraińców doświadczonym przez barbarzyńską wojnę z Rosją. Miasto Kostrzyn nad Odrą, jak i inne miasta i gminy, bardzo mocno solidaryzują się z walczącą Ukrainą. Kostrzynianie także niosą im daleko idącą pomoc, solidaryzują się z mieszkańcami partnerskiego miasta Sambor oraz gminy Międzybóż z którymi to łączy nie tylko umowa partnerska, ale i szczera przyjaźń. Ponad minutę, na stojąco, owacyjnie wszyscy obecni na turnieju bili brawa, solidaryzując się w ten sposób z braterską i bohaterską Ukrainą, będąc także myślami przy młodych ukraińskich sportowcach.
Tegoroczne międzynarodowe mistrzostwa to już 42 centralna impreza zapaśnicza i warto zaznaczyć, że Miasto Kostrzyn nad Odrą od blisko już 60 – lat jest kolebką sportu zapaśniczego, a zajmujące się aktualnie szkoleniem w tej dyscyplinie sportu SKF „Olimp” i UKS „Jedynka” (wcześniej sekcja zapaśnicza : ZKS/MKS „Celuloza” – jednym z pionierów sekcji był śp. Zdzisław Jendryka), mogą się poszczycić wieloma wybitnymi zawodnikami, którzy dotychczas zdobyli blisko 300 medali w centralnych zawodach zapaśniczych w różnych kategoriach wiekowych oraz że, wielokrotnie reprezentowali nasz kraj na zapaśniczych mistrzostwach Europy i Świata, gdzie również zdobywali medale, a także rywalizowali w szerokiej kadrze o start w Igrzyskach Olimpijskich, że Miasto od blisko 30 lat jest organizatorem Międzynarodowych Mistrzostw Polski Kadetów i Juniorów, Pucharu Polski Kadetów, dwukrotnie Mistrzostw Polski Seniorów, Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Trzy lata temu podpisane zostało porozumienie partnerskie pomiędzy Polskim Związkiem Zapaśniczym w Warszawie reprezentowanym przez Andrzeja Suprona – prezesa PZZ, a Miastem Kostrzyn nad Odrą reprezentowanym przez Andrzeja Kunta – burmistrza Miasta i Zygmunta Mendelskiego - dyrektora MOSiR, w zakresie określenia ram współpracy pomiędzy PZZ a Miastem Kostrzyn nad Odrą, co do wykorzystania „Kostrzyńskiego Centrum Szkolenia Zapaśniczego” zlokalizowanego w hali widowiskowo – sportowej przy ulicy Mickiewicza 8 w Kostrzynie nad Odrą, która administrowana jest przez kostrzyński Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Przypomnijmy, że obiekt ten służy organizacji szkolenia centralnego, organizacji wydarzeń sportowych, w tym zapaśniczych, organizacji zajęć w zapasach stylu klasycznego kostrzyńskim klubom SKF „Olimp” i UKS „Jedynka” oraz prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego dla uczniów SP nr 1.
Podczas otwarcia mistrzostw, Polski Związek Zapaśniczy uhonorował wybitnego, trenera MKS Agros Żary Ryszarda Dynowskiego za wieloletnią pracę, wychowanie olimpijczyków i wielu medalistów najważniejszych imprez w kraju i na świecie w zapasach we wszystkich kategoriach wiekowych. Wyróżnienie w postaci tabla wręczył delegat techniczny PZZ Mirosław Pikierski.

W części artystycznej zaprezentował się wszystkim zespół taneczny Roll Dance działający przy Kostrzyńskim Centrum Kultury. Występ zespołu przyjęty został owacyjnie, co tylko potwierdza, że Roll Dance, po znakomitych osiągniętych sukcesach w 2022 roku, także i w bieżącym roku będzie fantastycznie promował Kostrzyn nad Odrą, m.in. podczas mistrzostw świata w Grecji.
Od godziny 6.00 do 20.30 toczyły się kolejne rundy walk w poszczególnych wagach, aż do wyłonienia półfinalistów. W niedzielę 26 marca od godziny 10.00 rozgrywano walki finałowe o medale brązowe i złote, gdzie emocje sportowe sięgnęły zenitu.
Mając na uwadze wylot o godzinie 15.25 ekipy Norwegii z Berlina przyśpieszono ceremonię dekoracji najlepszych zawodników. Od godziny 11.50 trwała najprzyjemniejsza chwila dla najlepszych gladiatorów mat, tj. wręczenie pięknych medali, okazałych pucharów, szklanych tabli, okolicznościowych dyplomów w dziesięciu kategoriach wagowych.
W poszczególnych kategoriach wagowych medale zdobyli:
Kategoria 45 kg:
1. Patryk Krobski – Unia Swarzędz
2. Borys Stebel – Unia Racibórz
3. Jakub Casadio – Czechy
Ksawier Rossa – Unia Raciborz
Kategoria 48 kg:
1. Oskar Leonarczyk – Morena Żukowo
2. Yehor Kovalov – Sobieski Poznań
3. Piotr Tomaszewski – Unia Racibórz
3. Gracjan Somerski – UKS Jedynka Kostrzyn nad Odrą
Kategoria 51 kg:
1. Martin August – Norwegia
2. Dawid Malik – Bieżanowianka Kraków
3. Snajdr Radovan – Czechy
3. Robert Szoma – Zagłębie Wałbrzych
Kategoria 55 kg:
1. Mario Marivt – Norwegia
2. Vorrias Stamatios – Czechy
3. Kacper Sobczyk – UKS Jedynka Kostrzyn nad Odrą
3. Paweł Tutaj – MOSiR Grajewo
Kategoria 60 kg:
1. Zdenek Kubala – Czechy
2. Ihor Pohrebnyi – Unia Racibórz
3. Artem Maslov – ZST Lubsko
3. Marcel Sosnowski – Olimpijczyk Radom
Kategoria 65 kg:
1. Hamzel Bruno – Czechy
2. Hubert Wysoczański – Sobieski Poznań
3. Stanisław Troczyński – Agros Żary
3. Thomas Letvik – Norwegia
Kategoria 71 kg:
1. Yassine Ben Labed – Śląsk Wrocław
2. Vetle Mathisen – Norwegia
3. Marcus Langkide – Dania
3. Antoni Tretter – Piątka Piaseczno
Kategoria 80 kg:
1. Villas Christensen – Dania
2. Adam Świat – Śląsk Wrocław
3. Kamil Szygulski – GKS Katowice
3. Wiktor Ciastko – Zapaśnik Radomsko
Kategoria 92kg:
1. Johnsen Leif – Norwegia
2. Olivier Rekuć – Podlasie Białystok
3. Stanisław Tretter – Piątka Piaseczno
3. Nazar Poltoratskyi – Śląsk Wrocław
Kategoria 110 kg:
1. Jakub Lisek – Orlik Wierzbica
2. Natan Ziętek – SKF Olimp Kostrzyn nad Odrą
3. Dominik Skowron – Bieżanowianka Kraków
3. Wiktor Błaszczyk – Agros Żary

Klasyfikacja drużynowa:
1. Czechy – 29 pkt.
2. Norwegia – 28 pkt.
3. Unia Racibórz – 19 pkt.
11 – 13. UKS Jedynka Kostrzyn nad Odrą
16 – 17. SKF Olimp Kostrzyn nad Odrą

Województwo lubuskie zajęło trzecie miejsce z dorobkiem 26 pkt.

Po godzinie 14.30 wszystkie przyjezdne ekipy opuściły przyjazny dla sportu Kostrzyn nad Odrą, a wydarzenia Międzynarodowych Mistrzostw Polski Kadetów przeszły do historii.
Drodzy trenerzy, zawodnicy, kibice i przyjaciele kostrzyńskich zapasów.
Niniejszym pragnę serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji, sportowego oraz organizacyjnego sukcesu Międzynarodowych Mistrzostw Polski Kadetów w zapasach styl klasyczny.
Składam podziękowania Panu Andrzejowi Supronowi – prezesowi PZZ Warszawa, Panu Andrzejowi Kuntowi – burmistrzowi Miasta Kostrzyn nad Odrą, Panu Zbigniewowi Biedulskiemu – z-cy burmistrza, przewodniczącemu Rady Powiatu, przewodniczącemu Rady Miasta Panu Markowi Tatarewiczowi, radnym powiatu gorzowskiego oraz radnym miejskim – za promowanie Międzynarodowych Mistrzostw Polski oraz za okazaną wszelką pomoc.

Serdecznie dziękuję instytucjom i firmom:
* Panu Andrzejowi Supronowi - prezesowi Polskiego Związku Zapaśniczego oraz zarządowi PZZ w Warszawie,
* Panu Andrzejowi Kunt - burmistrzowi Miasta Kostrzyn nad Odrą
* Panu Krzysztofowi Kielcowi - prezesowi Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,
* Panu Andrzejowi Kailowi - członkowi zarządu K – S SSE, prezesowi SKF „Olimp”,
* Panu Michałowi Jarczyńskiemu - prezesowi Arctic Paper Kostrzyn,
* Panu Arturowi Żołnie - prezesowi UKS „Jedynka”,
* Pani Magdalenie Pędziwiatr - staroście Powiatu Gorzowskiego
* Panu Olgierdowi Kłaptoczowi - prezesowi Miejskich Zakładów Komunalnych Sp. z o.o. w Kostrzynie nad Odrą,
* Panu Grzegorzowi Kujdzie - właścicielowi GISO w Dębnie,
* Panu Ireneuszowi Sobczakowi - dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1,
* Panu Alexowi Nielsen - prezesowi firmy Polchar,
* Państwu Anecie i Ireneuszowi Suchomel - właścicielom firmy IKAA Aneta Suchomel,
* Panom Witoldowi Wiśniewskiemu i Dariuszowi Zachar – właścicielom „Bakra” Sp. z o.o.
* Panu Jeremiemu Filusiowi - prezesowi firmy Filius Metal,
* Panu Stefanowi Bilińskiemu - prezesowi Intermarche,
* Panu Grzegorzowi Moczulskiemu - prezesowi Bricomarche,
* Panu Mieczysławowi Jaszcz - współwłaścicielowi pralni „PERFEKT”,
* Pani Annie Borowskiej - właścicielce „MULTIBOR”,
* Pani Barbarze Pulkowskiej - właścicielce hurtowni PAVLUS,
* Panom Mariuszowi i Tomaszowi Iwaszkom – właścicielom firmy Metal Technik - Ogrodzenia Metalowe
* Państwu Ewie i Stanisławowi Brożyńskim - właścicielom BROGAZ,


- za wsparcie finansowe, rzeczowe zawodów zapaśniczych oraz za okazaną pomoc,
* młodym kostrzyńskim zapaśnikom UKS „Jedynka” i SKF „Olimp” - za pomoc w przygotowaniu i porządkowaniu areny zapaśniczej,
* pracownikom MOSiR – Pani/Panu Beacie Bułkowskiej, Agnieszce Nowaczyńskiej, Wiollecie Dybcio, Wiolecie Krupa, Dariuszowi Górce, Mariuszowi Staniszewskiemu, Romanowi Bućkowskiemu, Albertowi Schemenchenko, Antoniemu Żołnie, Bartłomiejowi Suskiemu, Stanisławowi Malickiemu oraz Arturowi Żołnie - za przygotowanie obiektu hali widowiskowo - sportowej, za ogromny wkład pracy podczas trwania imprezy, jak i porządkowania obiektu po zawodach oraz za realizację wszelkich zadań związanych z całokształtem organizacji i przebiegu tej największej w 2023 roku centralnej imprezy zapaśniczej, będącej jednocześnie drugą eliminacją do tegorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach.
Dla organizatora tej imprezy, jakim był Ośrodek Sportu i Rekreacji, było to bardzo duże przedsięwzięcie, wymagające ogromnego wkładu pracy pracowników, zaangażowania i poświęcenia.
Nad zdrowiem wszystkich uczestników czuwał ADAMED Ratownictwo Specjalistyczne z lekarzem medycznym dr Andrzejem Andrysem wraz z obsługą Panią Justyną Darłak, Panem Sergiuszem Darłak i Panem Patrykiem Woźniakiem.
Serdecznie dziękuję kostrzyńskim zapaśnikom, trenerom – reprezentującym Miasto Kostrzyn nad Odrą w zawodach, za postawę, za dostarczenie sportowych emocji, za zdobyte medale.
Dziękuję:
kierownictwu hotelu „BASTION” w Kostrzynie nad Odrą, Panu Witoldowi Wiśniewskiemu oraz Panu Dariuszowi Zacharze przy ul. Granicznej 15 wraz z kadra pracowniczą,
• Panu Grzegorzowi Kuźniar – właścicielowi Apartamentowca „Kuźniar” przy ul. Orła Białego 2 wraz z kadrą pracowniczą,
• Pani Dorocie Rybińskiej – właścicielce Pensjonatu „Nowy Młyn” w Namyślinie wraz z kadrą pracowniczą
- za bardzo dobre stworzone warunki zakwaterowania i wyżywienia, za bardzo miłą obsługę ekip zagranicznych i krajowych, gości Polskiego Związku Zapaśniczego, sędziów, trenerów kadry szkoleniowej, kierowników ekip, zawodników zagranicznych oraz polskich.

Dziękuję wszystkim kostrzyńskim miłośnikom, sympatykom i kibicom, którzy śledzili przebieg mistrzostw online na www.sportzona.pl. Dziękuję za ogrom smsów, za skierowane na Facebooku gratulacje i życzenia zarówno dla zawodników, jak i dla kadry pracowniczej organizatora.
Dziękuję Państwu oraz wszystkim tym, którzy zażyczyli sobie bezimienność, za okazaną pomoc przyczyniając się do wspólnego sportowego i organizacyjnego sukcesu.
Jeszcze raz Wszystkim Państwu serdecznie i pięknie DZIĘKUJĘ.

Z poważaniem

Dyrektor MOSiR
Zygmunt Mendelski

Galeria Facebook 1 dzień:

Galeria Facebook 2 dzień: