Zapaśnicze święto. II Puchar Polski Kadetów w zapasach styl klasyczny. W Kostrzynie nad Odrą w dniach 29 – 31.03.2019 r. odbędzie się II Puchar Polski Kadetów ( 15 – 17 lat), w zapasach w stylu klasycznym. Organizatorem tej największej w bieżącym roku zapaśniczej imprezy jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Tegoroczne międzynarodowe mistrzostwa, z rekordową ilością uczestników, rozgrywane będą w hali widowiskowo – sportowej Zespołu Szkół przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 2, a sympatycy sportów walki będą mieli okazję zobaczyć zmagania blisko 200 (!) polskich zapaśników, którzy walczyć będą o prawo startu w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych). W kostrzyńskich mistrzostwach startować będą także Lubuszanie: 12 - osobowa ekipa SKF „Olimp” Kostrzyn nad Odrą, 7 - osobowa ekipa MLKS „Agrosu” Żary i z UKS ZTS Lubsko oraz 2 reprezentantów MGLKS „Orląt” Trzciel.

Zapaśnicy rywalizować będą na trzech matach w następujących kategoriach wagowych: KADECI: 41 - 45, 48, 51, 55, 60, 65, 71, 80, 92, 110 kg,
Warto odnotować fakt, że z kostrzyńskiego Pucharu Polski powołana zostanie kadra reprezentacji Polski, która prosto z Kostrzyna nad Odrą udaje się na tygodniowe zgrupowanie do Frankfurtu nad Odrą. Reprezentanci Polski w tej kategorii wiekowej startować będą w mistrzostwach Europy i w mistrzostwach Świata.
Podczas uroczystego otwarcia zawodów miłym akcentem będzie podpisanie porozumienia partnerskiego z udziałem prezesa Polskiego Związku Zapaśniczego w Warszawie Andrzeja Suprona, a Miastem Kostrzyn nad Odrą reprezentowanym przez burmistrza Andrzeja Kunta i dyrektora Zygmunta Mendelskiego w przedmiocie określenia ram współpracy pomiędzy PZZ i Miastem Kostrzyn nad Odrą w zakresie wykorzystania Kostrzyńskiego Centrum szkolenia Zapaśniczego zlokalizowanego w nowo wybudowanej hali widowiskowo – sportowej przy ul. Kościuszki 7. Hala ta administrowana będzie przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Porozumienie dotyczy organizacji szkolenia centralnego i wydarzeń sportowych - zapaśniczych, prowadzenie zajęć szkoleniowych w zapasach klubom SKF „Olimp” i UKS „Jedynka”. W hali tej odbywać się będą zajęcia z wychowania fizycznego z udziałem uczniów szkoły Podstawowej nr 1. Miasto Kostrzyn nad Odrą otrzymało dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu na inwestycje pn. „Kostrzyńskie Centrum Szkolenia Zapaśniczego”, zadanie które rekomendowane zostało do dofinansowania przez Polski Związek Zapaśniczy. Miasto Kostrzyn nad Odrą od ponad 55 lat jest kolebką sportu zapaśniczego, a od ponad 30 lat jest organizatorem zapaśniczych zawodów najwyższej rangi. Zajmujące się szkoleniem w tej dyscyplinie sportu SKF „Olimp” i UKS „Jedynka” mogą poszczycić się wieloma wybitnymi zawodnikami, którzy dotychczas zdobyli 213 medali na centralnych imprezach krajowych i zagranicznych rangi mistrzostw Polski, Pucharu Polski w różnych kategoriach wiekowych. Kostrzynianie wielokrotnie reprezentowali nasz kraj na zapaśniczych mistrzostwach Europy, Świata, gdzie również zdobywali medale, a także rywalizowali o prawo startu w Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie, Sydney i w Atenach.
Podczas Pucharu Polski ekipy krajowe zobowiązane będą zgłosić się w dniu 29.03.2019 r. do godziny 15.00 w hali widowiskowo - sportowej Zespołu Szkół, gdzie w tym dniu uczestnicy mistrzostw zostaną zweryfikowani, zbadani oraz zważeni. Po odprawie technicznej dokonane zostanie losowanie i zapaśnicy poznają swoich rywali w poszczególnych kategoriach wagowych. Dzień później w sobotę (30.03.), od rana rozpoczną się walki eliminacyjne, a po uroczystym otwarciu, zawody wejdą już w końcową fazę walk eliminacyjnych. W niedzielę (31.03.) rozgrywane będą walki półfinałowe i finałowe o I i III miejsca.

Program II Pucharu Polski Kadetów:

30.03.2019 r.

  • 09.00 - 14.00 - walki eliminacyjne,
  • 15.00 - uroczyste otwarcie Pucharu Polski,
  • 16.00 - 19.00 - dalszy ciąg walk eliminacyjnych,

31.03.2019 r.

  • 10.00 - 13.00 - walki o III i I miejsca,
  • 13.00 - 13.30 - dekoracja medalistów, zakończenie PP Kadetów

Z uwagi na zakres działań i rangę zapaśniczego Pucharu Polski, zawody będą wielkim wydarzeniem i znacznie przyczynią się do promowania tej dyscypliny sportu w naszym mieście i województwie lubuskim. Głównym organizatorem II Pucharu Polski jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą


Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji serdecznie zaprasza w dniach 30 – 31 marca br. do hali widowiskowo - sportowej Zespołu Szkół, sympatyków sportu do śledzenia przebiegu II Pucharu Polski Kadetów.


 

Zygmunt Mendelski, dyrektor MOSiR