Ułatwienia dostępu

A A A

DSC 7477W ramach Święta Miasta „Kostrzyn na Fali” Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą miał ogromny zaszczyt i niekłamaną przyjemność być organizatorem Mistrzostw Kostrzyna w Grze w Boule. Zawody przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych. Pogoda, uczestnicy i humory dopisały, a imprezę należy zaliczyć do udanych tym bardziej, że udział w niej wzięły całe rodziny!

 


DSC 7356

Choć niewiele osób o tym wie, to pokryty drobnym żwirem plac przy kostrzyńskim Amfiteatrze nie służy wcale jako element ozdobny. Jest to w rzeczywistości boisko do gry w boule (bulodrom), czyli placu do gry towarzyskiej, polegającej na rzucaniu metalowymi kulami w kierunku małej, drewnianej kulki (zwanej świnką lub prosiaczkiem), rzucanej przez jednego z graczy na początku rozgrywki. Gra najczęściej toczy się w parach, a w uproszczeniu wygrywa ten, kogo kule są najbliżej świnki. Z uwagi na proste zasady jest ona bardzo popularna na całym świecie, a jako ciekawostkę należy podać fakt, że przywędrowała z Francji, gdzie znana jest jako petanka. Cieszy nas, że również w Kostrzynie nad Odrą jest miejsce, gdzie można sobie „pograć w kulki” i postanowiliśmy to z premedytacją wykorzystać przy okazji Święta Miasta.

DSC 7425

Choć do zapisów trzeba było uczestników przekonywać, już podczas gier treningowych szybko okazywało się, że to po prostu fajna zabawa! Ostatecznie do rywalizacji przystąpiło pięciu uczestników w grupie starszej (15 lat i więcej) oraz niepełna dziesiątka w grupie młodszej (poniżej 15 lat). Mecze rozgrywano systemem każdy z każdym, a wiele z nich było na tyle zaciętych i wyrównanych, że trzeba było używać miary do ostatecznego rozstrzygnięcia! Słowem: sędziujący zawody Zygmunt Mendelski oraz Antoni Żołna mieli w przenosi i dosłownie pełne ręce roboty. Pikanterii rozgrywkom dodawał fakt, że często do walki stawali bracia czy małżonkowie, co oczywiście podnosiło poziom rozgrywek. Po około dwugodzinnych zmaganiach sędziowie mogli wreszcie przystąpić do najprzyjemniejszej części Mistrzostw Kostrzyna w Grze w Boule, czyli wręczenia medali i dyplomów.

Ostateczna klasyfikacja wyglądała następująco:

DSC 7566

Grupa starsza:

I miejsce - Paweł Jośko

II miejsce - Iwona Sobkowska

III miejsce - Agnieszka Jośko

IV miejsce - Grzegorz Smycz

V miejsce - Marian Wójcik.

DSC 7548

Grupa młodsza:

I miejsce - Oktawian Sobkowski

II miejsce - Zosia Fusiarz

III miejsce - Emilian Wenderlich

IV miejsce - Oliwier Smycz

V miejsce - Nataniel Sobkowski

VI miejsce - Mikołaj Niemczyk

VII miejsce - Ksawery Sobkowski

VIII miejsce  - Piotr Jośko.

Ważniejsza jednak, od zajętych lokat, była przednia zabawa i doskonały humor uczestników, ponieważ petanka sprzyja temu, żeby przy grze pożartować, porozmawiać, a rywalizacja często schodzi na plan dalszy. Dlatego też zachęcamy Państwa do częstszych odwiedzin na kostrzyńskim bulodromie, gwarantując mile i aktywnie spędzony czas.


WIĘCEJ ZDJĘĆ: https://www.facebook.com/mosirkostrzyn/posts/pfbid02vdnyrFAJZhuNJsfVq23hvwyJ4P4ziV5ANb6EGN2dYyjF66FngXHHThBwTuZKmnEDl