A A A

onkorejs 2022 1

Liczba osób chorych na nowotwory w Polsce stale rośnie. Nie ma chyba człowieka, który nie spotkałby osoby po przejściach onkologicznych. W związku z postępem medycyny coraz mniej przypadków tej choroby to przypadki śmiertelne. Jednakże w społeczeństwie cały czas pokutuje stygmatyzacja raka jako choroby śmiertelnej. Pokazanie, że osoby, które przeszły chorobę nowotworową potrafią korzystać i cieszyć się z życia, marzyć i realizować te marzenia, sprawi, że mit raka jako choroby zawsze śmiertelnej upadnie. Ważne jest też uświadomienie ludziom, że rak może dotknąć każdego: kobiety i mężczyzn, osoby młode i stare, ładne i brzydkie, bogate i biedne, mieszkańców wszystkich miast i wsi ! Właśnie dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, bo tylko one mogą przyczynić się do wczesnego wykrycia choroby i wyleczenia.

OnkoRejs powstał po to, by dawać nadzieję wszystkim tym, którzy są chorzy. Aby pokazać, że rak to nie wyrok i każdy z nas powinien marzyć i spełniać te marzenia. Nie ważne jak wyglądasz, gdzie mieszkasz, co robisz, choroba może dopaść również Ciebie. Dlatego prosimy… Badaj się! Rak w większości przypadków jest wyleczalny. Chcemy też pokazać wszystkim, i chorym, i zdrowym, że warto cieszyć się każdą minutą swojego życia i szkoda marnować cenny czas na negatywne myśli. Kochaj Życie i uśmiechaj się do ludzi! ?

Marzenia pozwalają nie myśleć o raku. Gdy czekasz na przygody, planujesz wyprawy, nawet kolejna chemia nie jest tak straszna. Nie boisz się, aż tak wznowy. Działasz, by zrealizować marzenia. Nie masz czasu zadręczać się chorobą. Trzeba przecież tyle rzeczy zorganizować. Zamiast myśli ile mi jeszcze czasu zostało pojawia się nadzieja i radość życia.

Do tej pory odbyło się już dziewięć OnkoRejsów - 5 na Morzu Bałtyckim, na Zjawie IV i Zawiszy Czarnym oraz 4 na Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym na Fryderyku Chopinie, w których wzięło udział prawie 300 osób onkologicznych oraz sześć ogólnopolskich marszów pn. OnkoRejs Granicami Polski, w których wzięło udział już około 1000 osób, pokonując łącznie ponad 150.000 tysięcy kilometrów.

Do Kostrzyna nad Odrą osoby chore onkologicznie i osoby wspierające przyjadą rowerami. To uczestnicy trasy nr 34 (Police, Gryfino,Kostrzyn, Słubice, Cybinka, Gubin) tegorocznego OnkoRejsu Granicami Polski. Koordynatorem trasy przez Kostrzyn nad Odrą jest pani Małgorzata Polzin. W Jej imieniu mam ogromną przyjemność zaprosić kostrzynianki i kostrzynian na spotkanie - pogadankę i rozmowę o tym, co ważne w chorobie jak np. radzenie sobie w sytuacjach zagrażających także zdrowiu psychicznemu  ale przede wszystkim o tym, co jest ważnym celem działania Fundacji OnkoRejs, czyli o profilaktyce, badaniach diagnostycznych,  wczesnym wykrywaniu raka, mówi Anna Suska sekretarz miasta. Zapraszam bardzo serdecznie  na "Kręgielnię"  w środę na godzinę 17:00. Mówiąc krótko, przyjdź znajdź czas dla siebie. W czwartek z Kostrzyna nad Odrą, po zwiedzeniu Muzeum Twierdzy Kostrzyn, OnkoRejs na rowerach wyruszy do Słubic.