Ułatwienia dostępu

A A A

Olesia i Dmytro Didovodiuk najszybsi w Kostrzynie nad Odrą.  Już po raz  36. w Kostrzynie nad Odrą, centralnymi ulicami „Zatorza”: Niepodległości, Fabryczną, Olczaka, Asfaltową,  Sosnową, Drzewicką,  Orła Białego, Jagiellońską, pobiegli uczestnicy w ogólnopolskim biegu ulicznym „Kostrzyńska Dziesiątka”.  Bieg ten jest jednym z najstarszych  na ziemi lubuskiej i ma bardzo wysoką ocenę. W niedzielę na starcie tegorocznej imprezy stanęło 184 reprezentantów (uprawnionych do startu było 220 osób), z sześciu województw z Polski  oraz biegacze z Ukrainy.  W biegu startowało 74 mieszkańców z Kostrzyna nad Odrą. W dotychczasowej historii kostrzyńskiego biegu w kategorii kobiet w Kostrzynie nad Odrą dziewięć razy zwyciężyła Danuta Pietruszyńska z Bielska,  5 razy Krystyna Pieczulis z Olsztyna, 4 razy Maria Kawiorska z Pszczewa.  W kategorii mężczyzn trzy razy zwyciężali: Józef Podbereski – Gudzisz,  Jarosław Pesta z Poznania oraz Zbigniew Murawski ze Szczecina, dwukrotnie na najwyższym podium kostrzyńskiego biegu stawali: Zbigniew Cielecki z Myśliborza, Andrzej Nowak z Nowogardu, Janusz Put ze Strzelec Krajeńskich, Marcin Zagórny z Radnicy k. Zielonej Góry. 

W historii kostrzyńskiej imprezy biegowej w kategorii OPEN mężczyzn tylko raz, bo w 1996 roku (11. edycja biegu),  udało się bieg wygrać kostrzynianinowi. Wówczas to Mariusz Staniszewski z czasem 30,22 minuty bezapelacyjnie okazał się najlepszy wygrywając z utytułowanymi biegaczami Krzysztofem Nawrotem ze Szczecina, Mirosławem Bugajem i Jarosławem Pestą – obaj z Poznania. Natomiast w kategorii OPEN kobiet podopieczna Jerzego Saka, kostrzynianka Małgorzata Szewczyk zwyciężyła w 1988 roku (3. edycja biegu) -  z czasem  46,20 min. i w 1989 roku (4. edycja biegu) – z czasem  44,24 min. Kostrzyn nad Odrą w bogatej historii swoich biegów gościł już biegaczy z Ukrainy, Białorusi, Francji, Holandii, Mołdawii i Niemiec.

Powitania uczestników biegu, sympatyków, gości w osobach: Magdaleny Pędziwiatr – starosta powiatu gorzowskiego, Andrzeja Kunta – burmistrz Miasta Kostrzyn nad Odrą, Zbigniewa Biedulskiego – z-ca burmistrza, Grzegorza Zapytowskiego – przewodniczący Rady Powiatu Gorzowskiego, Mieczysława Jaszcza – członka zarządu powiatu gorzowskiego, Michała Kunta – z- ca przewodniczącego Rady Miasta,  Tadeusza Łysiaka – z-ca przewodniczącego Rady Miasta, Dariusza Drzazgę – dyrektor logistyki ICT Poland, bieg z nr 126,  radnych Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą: Heleny Rudanieckiej, Jolanty Szukała, Mariusza Staniszewskiego,  Mariolę Makowską – kierownik biura zarządu Telemond Holding, a także Jerzego Saka – byłego wielokrotnego uczestnika  i zwycięzcę w danej kategorii wiekowej „Kostrzyńskiej Dziesiątki”,  Lucjana Stańczaka, byłego czołowego biegacza, wielokrotnego uczestnika kostrzyńskich biegów dokonał Zygmunt Mendelski , dyrektor MOSiR, członek zarządu powiatu gorzowskiego, inicjator kostrzyńskiej imprezy od pierwszej jego edycji.

Powitania uczestników biegu w imieniu władz i radnych powiatu gorzowskiego dokonała Magdalena Pędziwiatr – starosta gorzowski, zaś powitania w imieniu władz Miasta i radnych miejskich oraz  oficjalnego otwarcia biegu dokonał  burmistrz Andrzej Kunt dziękując  uczestnikom za przyjęcie zaproszenia do udziału w kostrzyńskiej imprezie biegowej, życząc  wszystkim uzyskania jak najlepszych  miejsc w klasyfikacji  generalnej oraz zameldowania się w komplecie na linii mety.

O godzinie 11.00 nastąpił start do biegu. Od pierwszych kilometrów biegu ostre tempo narzucili Dmytro Didovodiuk, Yury Blahodir obaj z Ukrainy, Michał Hulewicz z Gorzowa Wlkp. oraz Adam Marysiak z Nowej Soli. Po trzecim kilometrze z łatwością od rywali „oderwał się”  Didovodiuk, który na piątym kilometrze miał już ponad 300 metrów przewagi nad pozostałymi i na mecie wyprzedził aż o 2 minuty 39 sekund Marysiaka i Hulewicza, i o prawie 3 minuty  Blahodira.

Wśród pań na trasie biegu od początku brylowały: Olesia Didovodiuk zameldował Ukrainy i Wioletta Kuczyńska z Gorzowa Wlkp., które z każdym metrem  pozostawiały za sobą Barbarę Pochranowicz z Dębna i Monikę Poncyliusz z Józefowa i w takiej kolejności panie zameldowały się na mecie.

Z kostrzyńskich biegaczy najszybciej na mecie zameldował się Marek Tatara (9 m. w open) (ICT Poland) - czas 36,23 min., wyprzedzając  Sławka Nizińskiego (23 m.)  - czas 39,18 min. i  Dariusza Zdanowskiego ( czas 39,45 min).  

Wśród kostrzynianek najlepszymi były: Klaudia Kobydecka - czas 43,23 min, Wioleta Baniel  - 44,57 min. i Aneta Orawiec - 46,07 min.

Wyniki 36. „Kostrzyńskiej Dziesiątki”

Klasyfikacja open kobiet:

 1. Olesia Didovodiuk Ukraina - 38,02 min.
 2. Wioletta Kuczyńska Gorzów Wlkp. - 39,08
 3. Barbara Pochranowicz Dębno - 40,30
 4. Monika Poncyliusz Józefów - 42,10
 5. Kamila Kowalczyk Gorzów Wlkp. - 42,38
 6. Jagoda Ziomek Witnica - 43,09

kobiety do lat 16 – 19 lat:

 1. Milena Nowicka Kostrzyn nad Odrą - 73,07
 2. Agata Ożycz Kostrzyn nad Odrą - 73,15
 3. Zuzanna Dziadosz Kostrzyn nad Odrą - 78,04

Kobiety 20 – 29 lat:

 1. Jagoda Ziomek Witnica - 43,09
 2. Anna Skiba Witnica- 45,10
 3. Kamila Jakimowicz Kostrzyn nad Odrą - 47,46

Kobiety  30 - 39 lat:

 1. Olesia Didovodiuk Ukraina- 38,03
 2. Wioletta Kuczyńska Gorzów Wlkp.- 39,08
 3. Kamila Kowalczyk Gorzów Wlkp. - 42,38

Kobiety 40 – 49 lat:

 1. Barbara Pochranowicz Dębno - 40,30
 2. Monika Poncyliusz Józefów - 42,10
 3. Aneta Orawiec - 46,07

Kobiety 50 lat i więcej:

 1. Irena Majłowska Gorzów Wlkp. - 53,07
 2. Edyta Aftyka Kostrzyn nad Odrą - 53,10
 3. Małgorzata Molska Kłodawa - 69,53

Klasyfikacja open mężczyzn:

 1. 1. Dmytro Didovodiuk Ukraina - 30.13
 2. Adam Marysiak Nowa Sól - 32,52:86
 3. Michał Hulewicz Gorzów Wlkp. - 33,52:88
 4. Yury Blahodir Ukraina- 33,12
 5. Marcin Zagórny Radnica - 33,39
 6. Jakub Wawrzykowski Nowa Sól - 33,44

Mężczyźni – kategoria  16 – 19 lat:

 1. Dominik Bujko Kostrzyn nad Odrą - 44,42
 2. Denis Shimko Kostrzyn nad Odrą - 44,53
 3. Bartosz Ciosek Słubice - 52,55

Mężczyźni 20 – 29 lat

 1. Jakub Wawrzykowski Nowa Sól - 33,44
 2. Kacper Kubiak Zielona Góra - 36,13
 3. Cyprian Tatarewicz Słońsk - 38,11

Mężczyźni – kategoria 30 – 39 lat:

 1. Dmytro Didovodiuk Ukraina - 30,13
 2. Adam Marysiak Nowa Sól - 32,52:86
 3. Michał Hulewicz Gorzów Wlkp. - 32,52:88

Mężczyźni – kategoria 40 – 49 lat:

 1. Yuriy Blahodir Ukraina - 33,12
 2. Marcin Fehlau Chomęcice- 34,26
 3. Marek Tatara Kostrzyn nad Odrą - 36,23

Mężczyźni – kategoria 50 – 59 lat:

 1. Dariusz Filipowski Szczecin - 36,27
 2. Jarosław Piątek Drawski Młyn - 39,03
 3. Kazimierz Chwirot Lwówek - 39,42

Mężczyźni – kategoria 60 – 69 lat:

 1. Adam Musiał Drawsko- 39,35
 2. Janusz Ratajczak Drawsko - 41,52
 3. 3. Edward Dołmat Gorzów Wlkp. - 42,12

Mężczyźni – kategoria 70 – 79 lat:

 1. Jan Kaczmarek Mieszkowice - 49,01
 2. Aleksander Majłowski Gorzów Wlkp. - 54,37
 3. Janusz Rybicki Police - 56,30

Mężczyźni – kategoria wiekowa 80 lat i więcej:

 1. Józef Wrona Wieleń- 84,00

Osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich:

1.Jerzy Soboń Świebodzin- 33,56

Najstarszym uczestnikiem biegu był 84 letni Józef Wrona z Wielenia.

Kostrzyńska Dziesiątka to także IV Mistrzostwa Pracowników Zakładów Pracy o „Puchar burmistrza Kostrzyna nad Odrą” Andrzeja Kunta. Główne trofeum przypadło reprezentacji Telemond Holding, która  wyprzedziła ICT Poland i Twój Styl Produkcja Kartonu.

Natomiast w II Mistrzostwach Gmin Powiatu Gorzowskiego główne trofeum puchar starosty gorzowskiego Magdaleny Pędziwiatr zdobyła Gmina Kostrzyn nad Odrą, II miejsce zajęła gmina Witnica, a trzecie miejsce przypadło gminie Kłodawa.

Pierwsza trójka najlepszych firm i gmina otrzymała okazałe puchary, medale oraz certyfikaty.

W klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn pierwsza szóstka uhonorowana została nagrodami finansowymi, medalami oraz dyplomami – certyfikatami, zaś najlepsza trójka najlepszych biegaczek, najlepszych biegaczy  we wszystkich kategoriach  wiekowych oraz najlepszych pań i panów z Kostrzyna nad Odrą w kategoriach wiekowych została nagrodzona  medalami, dyplomami-certyfikatami  oraz nagrodami finansowymi. 

W pakiecie startowym wszyscy uczestnicy biegu otrzymali okolicznościowe koszulki, pamiątkowe  medale, napoje energetyczne. Organizator biegu zabezpieczył też dla biegaczy ciepły smakowity poczęstunek.

Oprócz nagród regulaminowych, organizator rozlosował  blisko 30 nagród w postaci bidonów, odżywek energetycznych, plecaków dla uczestników biegu.

Na kibiców i biegaczy czekały dodatkowe atrakcje, dla chętnych odczuwających trudy biegu, firma ICT Poland przygotowała punkt odnowy biologicznej, a na specjalnie przygotowanym stoisku rozdawano gadżety firmowe. WF OCR Team i WF Team przeprowadziło akcję charytatywną – BudzimyKornela,  można był skorzystać z domowych wypieków i kawy, a cały dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na rehabilitację NASZEGO BOHATERA KORNELA. Dodatkową atrakcja był także specjalnie przygotowany tor przeszkód dla dzieci, nie zabrakło też atrakcji dla dorosłych – dzięki WF OCR Team oraz WF Team.

Kostrzynianie chwalili też sobie dodatkową formę nagradzania w poszczególnych kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn reprezentujących nasze Miasto w biegu. Dla nich jest to uznanie za propagowanie czynnego wypoczynku i dowód podziękowania za promowanie Miasta.

Tak więc ogromne słowa uznania należą się 74 biegaczkom i biegaczom z Kostrzyna nad Odrą, którzy ukończyli bieg. Dziękujemy Państwu za piękne promowanie biegu jako najprostszej formy na zdrowie i radosne życie.

Dziękujemy także ty którzy nas wsparli:

 • Jarosław Kędzierski – wsparcie finansowe na opłacenie zaproszonych biegaczy,
 • Janusz Piątkowski – udostepnienie bramy startowej oraz nagród rzeczowych do losowania,
 • Ireneusz Suchomel – udostepnienie namiotów, leżaków - Irek dzięki w szczególności za start w biegu z numerem 1.

Wszyscy zaproszeni goście otrzymali także pamiątkowe koszulki z biegu wraz z numerem startowym.

Szczególnie wszystkim uczestnikom biegu należą się ogromne słowa uznania. Jesteście wspaniali! Do zobaczenia za rok.

Pełne wyniki na www.czasnachip.pl

Galeria Foto Facebook:

Dyrektor MOSiR

Zygmunt Mendelski