Ułatwienia dostępu

A A A

Wielkie zapaśnicze święto w Kostrzynie nad Odrą, nasze miasto ponownie gościło najlepszych zapaśników z całej Polski. Tym razem w dniach 25 - 27 sierpnia w ramach Jubileuszowych 25 Ogólnopolskich Igrzysk Ludowych Zespołów Sportowych do Kostrzyna przyjechało 340 osób w tym 255 zawodniczek i zawodników reprezentujących 58 klubów zapaśniczych. W igrzyskach zapaśniczych brały udział zawodniczki stylu wolnego w kategorii kadetek, juniorek i młodzieżowej oraz zawodnicy stylu wolnego i klasycznego w kategoriach wiekowych kadetów, juniorów i młodzieżowej. Głównym organizatorem Igrzysk, w których łącznie wzięło udział ponad 1300 uczestniczek i uczestników z 16 województw były Słubice. Igrzyska LZS mają swoją bardzo bogatą kartę. Tegoroczne Igrzyska Jubileuszowe są trzecią imprezą na ziemi lubuskiej, których to głównym organizatorem były Słubice poprzednie odbyły się w 2008 i w 2014 roku. Igrzyska są zmaganiami w trzech blokach: sportowym, rekreacyjnym i integracyjnym.

Miasto Kostrzyn nad Odrą już po raz 41 było organizatorem centralnej imprezy zapaśniczej począwszy od dwukrotnych Mistrzostw Polski Seniorów w stylu klasycznym Mistrzostw Polski w kadetach, młodzikach, juniorów, Międzynarodowych Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży dziewcząt i chłopców, Igrzysk LZS w 2008 roku. Organizatorem tych imprez był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
W naszym mieście prężnie działają stowarzyszenia zapaśnicze SKF Olimp i UKS Jedynka, a praca kadry szkoleniowej Antoniego Żołny, Ryszarda Szkwarka, Artura Żołny, Mariusza Torbiczuka – uznanych byłych zawodników a dziś wspaniałych trenerów są powodem do wielkiej dumy, gdyż to zapasy w stylu klasycznym są doskonałym ambasadorem naszego Miasta. Z Kostrzyna wywodzą się medaliści mistrzostw Świata, mistrzostw Europy, mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.
W piątek 26 sierpnia od godziny 9.00 na trzech matach rozpoczęły się zmagania zapaśnicze, które trwały aż do godziny 20.00. O godzinie 15.30 dokonano oficjalnego otwarcia igrzysk, na macie „Kostrzyńskiego Centrum Szkolenia Zapaśniczego” zebrali się przedstawiciele startujących klubów, zaproszeni goście, sędziowie, których powitał dyrektor MOSiR Zygmunt Mendelski. Oficjalnego otwarcia igrzysk dokonał Krzysztof Piasek – v-ce prezes zarządu KZ LZS a w imieniu burmistrza Miasta Kostrzyn nad Odrą Andrzeja Kunta, radnych Rady Miasta, gości powitał przewodniczący Rady Miasta Marek Tatarewicz.

 

Tradycyjnie już po oficjalnym otwarciu w części artystycznej wystąpiła kostrzyńska formacja taneczna „QUEST” pod opieką Pani Eweliny Kostowieckiej.

O godzinie 16.15 rozpoczęły się kolejne walki półfinałowe i finałowe, które trwały prawie do godziny 20.00, sędziowie postanowili zakończyć część z kategorii wagowych w tym dniu a po zakończeniu walk finałowych udekorować zwycięzców pamiątkowymi medalami. Dzięki temu w sobotę walki trwały krócej i część uczestników mogła łatwiej organizować powrót do domu, gdyż na zawody zespoły przyjeżdżały jako reprezentacje wojewódzkie, które brały udział w różnych blokach konkurencji nie tylko w Kostrzynie nad Odrą, ale także w Słubicach, Górzycy, Frankfurcie nad Odrą.
W sobotę od godziny 10.00 toczyły się już tylko walki finałowe, po których to nastąpiła już oficjalna dekoracja kadetek i kadetów w kategoriach wagowych w klasyfikacji indywidualnej. Wręczona także piękne puchary kierownikom ekip zapaśniczych w klasyfikacji klubowej i wojewódzkiej. Wszyscy finaliści przed walkami zostali wyprowadzeni na matę do prezentacji, a ich wyjściu towarzyszyły efektowne wystrzały z dysz CO2 przygotowane przez firmę GISO Produkcja Wydarzeń z Dębna oraz firmę Brogaz z Kostrzyna nad Odrą. Po dwóch dniach zmagań około godziny 14 zakończono walki zapaśnicze oraz dekoracje i kolejna duża impreza sportowa przeszła do historii. Przybyli goście, trenerzy, zawodnicy byli pod wrażeniem profesjonalizmu organizatorów w przygotowaniu i przeprowadzenie tej imprezy i z miłą chęcią wrócą ponownie do Kostrzyna nad Odrą na kolejne zawody.

Pełen komunikat zawodów:

Galeria Foto: