A A A

GrafikaJak bezpiecznie pomóc tonącemu? Co zrobić, gdy ktoś straci przytomność? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z ratownictwem znajdzie każdy, kto w najbliższą sobotę (17 sierpnia) o godz. 12:00 przyjdzie na Basen Miejski w Kostrzynie nad OdrąBezpłatne warsztaty poświęcone bezpieczeństwu nad wodą oraz udzielaniu pierwszej pomocy poprowadzą ratownicy z kostrzyńskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak postępować w przypadku krwotoków, złamań i omdleń oraz będą mogli poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową. To bardzo ważna umiejętność, bo natychmiastowe jej rozpoczęcie daje nawet czterokrotnie większe szanse na przeżycie w przypadku zatrzymania krążenia. Użycie automatycznego defibrylatora w ciągu 3-5 minut od utraty przytomności może zapewnić przeżywalność na poziomie 50-70 procent.

Ratownicy zaprezentują również podstawowy sprzęt wykorzystywany ratownictwie wodnym oraz wyjaśnią i pokażą, jak bezpiecznie pomóc tonącemu. Z danych Rządowego Bezpieczeństwa wynika, że tylko w ostatni weekend w całej Polsce utonęło 11 osób. Od czerwca woda pochłonęła 211 ofiar.

Szczegółowych informacji udziela Marcin Kleczkowski, prezes kostrzyńskiego WOPR (509 315 384).