Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kadetów w zapasach

Zapaśnicze święto

Po raz dziesiąty z rzędu w Kostrzynie nad Odrą w dniu 31.03.2012 r. odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kadetów ( 15 – 17 lat), w zapasach w stylu klasycznym. Organizatorem tej największej kostrzyńskiej sportowej imprezy będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Tegoroczne mistrzostwa rozgrywane będą w hali widowiskowo – sportowej Zespołu Szkół przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 2, a sympatycy sportów walki będą mieli okazję zobaczyć zmagania blisko 90 najlepszych polskich kadetów wyłonionych z Pucharu Polski Kadetów w dalekim Janowie Lubelskim oraz około 60 zawodników z: Danii, Litwy, Czech, Ukrainy, Słowacji i Niemiec. W kostrzyńskich mistrzostwach startować będą także Lubuszanie: 7 - osobowa ekipa SKF „Olimp” Kostrzyn nad Odrą, 8 - osobowa ekipa MLKS „Agrosu” Żary oraz 2 reprezentantów MGLKS „Orląt” Trzciel. Zapaśnicy rywalizować będą na trzech matach w następujących kategoriach wagowych: 42, 46, 50, 54, 58, 63, 69, 76, 85 i 100 kg.

Warto odnotować fakt, że z kostrzyńskich mistrzostw powołana zostanie kadra reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy Kadetów, które odbędą się w lipcu br. w Polsce.

Ekipy krajowe oraz zagraniczne zobowiązane będą zgłosić się w dniu 30.03.2012 r. do godziny 15.00 w hali sportowej Zespołu Szkół, gdzie w tym dniu uczestnicy mistrzostw zostaną zweryfikowani, zbadani oraz zważeni. Po odprawie technicznej dokonane zostanie losowanie i zapaśnicy poznają swoich rywali w poszczególnych kategoriach wagowych. Dzień później w sobotę od rana rozpoczną się walki eliminacyjne, a po uroczystym otwarciu, zawody wejdą już w fazę finałową.

Program Międzynarodowych Mistrzostw Polski: Przypomnijmy, że w poprzednich latach w MMP które odbyły się w Kostrzynie nad Odrą w klasyfikacji drużynowej najlepszymi byli:

2003 rok 1 m. Białoruś2 m. Litwa3 m. Agros Żary
2004 rok 1 m. Litwa2 m. Agros Żary3 m. OLIMP Kostrzyn
2005 rok 1 m. Czechy2 m. Śląsk Wrocław3 m. OLIMP Kostrzyn
2006 rok 1 m. Białoruś2 m. Dania3 m. Unia Racibórz
2007 rok 1 m. Białoruś2 m. Litwa3 m. Agros Żary
2008 rok 1 m. Białoruś2 m. AKS Piotrków Tryb.3 m. Litwa
2009 rok 1 m. Białoruś2 m. Zagłębie Wałbrzych3 m. Litwa
2010 rok 1 m. Białoruś2 m. AKS Piotrków Tryb.3 m. Litwa
2011 rok 1 m. Niemcy 2 m. Białoruś 3 m. Litwa


Z uwagi na zakres działań i rangę mistrzostw, zawody będą wielkim wydarzeniem i znacznie przyczynią się do promowania tej dyscypliny sportu w naszym mieście. Mając na uwadze poziom organizacyjny oraz ogromną pomoc od kostrzyńskich firm i instytucji w poprzednich mistrzostwach Polski, miasto Kostrzyn nad Odrą oraz MOSiR po raz dziesiąty z rzędu wygrało ich organizację, tym bardziej, że Kostrzyn nad Odrą okazał się najlepszy w Polsce wśród miast i ośrodków dysponujących znacznie większymi możliwościami oraz lepszą bazą sportową.

Z przebiegu mistrzostw przeprowadzona będzie ogólnopolska oraz lokalna relacja telewizyjna oraz radiowa. Kostrzyński MOSiR zwrócił się do firm i instytucji o wsparcie mistrzostw.

W Kostrzynie nad Odrą w dniu MMP gościć będziemy wielkich mistrzów polskich zapasów, medalistów Igrzysk Olimpijskich Andrzeja Wrońskiego i Andrzeja Głąba, złotego medalistę mistrzostw Świata Dariusza Jabłońskiego.

Nie ma więc wątpliwości, że Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kadetów dostarczą widzom wiele sportowych emocji, zaś zawodnikom biorącym udział dadzą możliwość spełnienia się poprzez poznanie smaku zwycięstwa i radości z odniesionego sukcesu.

W ubiegłorocznych zawodach w Kostrzynie and Odra startowała rekordowa ilość 149 zapaśników reprezentujących 32 ekipy sportowe. Najlepszymi zawodnikami w poszczególnych kategoriach wagowych w 2011 roku byli:

42 kg. Sleiva Kristupas - Litwa
46 kg. Peter Haase - Niemcy
50 kg. Roman Patsurkivskyi   - Ukraina
54 kg. Simon Scheibein - Niemcy
58 kg. Mateusz Bernatek - AKS Piotrków Trybunalski
63 kg. Tomas Prokus - Litwa
69 kg. Michael Lutz - Niemcy
76 kg. Daniel Stepień  - Legia Warszawa
85 kg. Uladzimir Auramtsau  - Białoruś
100 kg. Bartosz Dorosz - Agros Żary


Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji serdecznie zaprasza w dniu 31 marca sympatyków sportu do śledzenia przebiegu Międzynarodowych Mistrzostw Polski Kadetów.
Tworzenie stron WWW © - R. Hejnowicz & Dotka Webdesign