Międzynarodowe Mistrzostwa Polski kadetów w zapasach

W Kostrzynie nad Odrą, Białoruś, Litwa i AKS Piotrków Tryb. najlepsze

W dniach 30 – 31 marca br. w hali widowiskowo - sportowej Zespołu Szkół przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej 2 w Kostrzynie nad Odrą, po raz dziesiąty z rzędu odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kadetów w zapasach - stylu klasycznym. W zawodach startowało 151 zapaśników w wieku 15 – 17 lat, reprezentujących 37 ekip sportowych. Oprócz najlepszych polskich sportowców z powodzeniem startowały ekipy zagraniczne z Danii, Białorusi, Litwy, Słowacji i Czech. Walki stały na bardzo dobrym i wysokim poziomie sportowym, z czego szczególnie zadowolony był śledzący walki trener kadry narodowej Piotr Szczeponiok (z kostrzyńskich mistrzostw wyłoni kadrę Polski na Mistrzostwa Europy Kadetów, które odbędą się w Katowicach).

zapasy zapasy zapasy zapasy
strzałka Więcej zdjęć z MMP Kadetów w zapasach - styl klasyczny 30-31.03.2012r. w Galerii strzałka

W sobotę już od godziny 9.00 na trzech matach zapaśniczych przystąpiono do pierwszych walk eliminacyjnych. W tej fazie zapaśniczych zmagań (pierwsze dwie rundy) pozytywnie zaprezentował się Mateusz Choroszej (kategoria do 42 kg), Paweł Krupa (kategoria do 63 kg) oraz Kamil Miszkiel (kategoria wagowa do 100 kg). Brązowy medal wywalczył z nich tylko Choroszej, który w pięknym stylu wygrał z Grzegorzem Majkutem (Bielawianka). Bliski zdobycia brązowego medalu był ambitnie walczący Paweł Krupa, ale na przeszkodzie stanął mu reprezentant Białorusi. Pozostali nasi zawodnicy swoją szansę stracili (pomimo ambitnej postawy na macie), po przegranych walkach z późniejszymi medalistami, zapaśnikami z reprezentacji z Litwy, Danii, Białorusi.

W dziesięciu kategoriach wagowych dwukrotnie na najwyższym podium stawali zapaśnicy Legii Warszawa, a po jednym tytule międzynarodowego mistrza wywalczyli sportowcy: AKS Piotrków Trybunalski, Podlasie Białystok, Sobieski Poznań, Cartusia Kartuzy, Cement Gryf Chełm, Białorusi, Czech i Litwy.

O godzinie 15.15 w licznym gronie zgromadzonych sympatyków sportu i gości w osobach: prezesa Polskiego Związku Zapaśniczego w Warszawie Krzysztofa Kłoska, dwukrotnego mistrza olimpijskiego, sędziego głównego Andrzeja Wrońskiego, v-ce prezesa PZZ Warszawa Grzegorza Pieronkiewicza, trenera kadry Polski Piotra Szczeponioka, burmistrza miasta Andrzeja Kunta, starosty powiatu gorzowskiego Józefa Kruczkowskiego, przewodniczącego Rady Miasta Tadeusza Łysiaka, naczelnik wydziału oświaty, kultury i opieki Marzeny Brenk-Sułkowskiej, radnych powiatu gorzowskiego Jana Moczulskiego i Zygmunta Mendelskiego, radnych Rady Miasta Bożeny Gęzikiewicz, Krystyny Żołny, Mieczysława Jaszcza i Antoniego Żołny, prezesa Miejskich Zakładów Komunalnych Olgierda Kłaptocza, prezesa firmy Raven Krzysztofa Wojciechowskiego, v-ce prezesa Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Romana Dziducha, członka zarządu Arctic Paper Kostrzyn Anny Michalak, dyrektora marketingu K-SSSE, prezesa SKF Olimp Andrzeja Kaila, przedstawiciela firmy Filius Metal Mateusza Włodarczaka, v-ce prezesa SKF Olimp Artura Grzelczaka, dyrektora Zespołu Szkół Leszka Naumowicza, dyrektora oddziału GBS Barlinek Edyty Staniszewskiej, współwłaścicielki firmy IKAA Anety Suchomel, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Elżbiety Naumowicz, mistrza Świata seniorów Dariusza Jabłońskiego, v-ce mistrza Świata seniorów Jerzego Kopańskiego, odbyło się uroczyste otwarcie Międzynarodowych Mistrzostw Polski.

Gości, sędziów, zawodników, widzów powitali starosta Powiatu Gorzowskiego Józef Kruczkowski oraz przewodniczący Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą Tadeusz Łysiak.

Oficjalnego otwarcia mistrzostw dokonał burmistrz Andrzej Kunt, życząc wszystkim przyjezdnym miłego pobytu w naszym mieście, zawodnikom osiągnięcia jak najlepszych wyników, zaś widzom wspaniałych sportowych emocji.

W części artystycznej fantastycznie prezentowała się formacja taneczna „Roll Dance” działająca przy Kostrzyńskim Centrum Kultury.

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski były też okazją do wręczenia stosownych podziękowań. Prezes PZZ Warszawa Krzysztof Kłosek, za całokształt działań, za mecenat sportu zapaśniczego, za wspieranie kostrzyńskich zapasów uhonorował: „Złotą Gwiazdą z diamentami” Olgierda Kłaptocza, „Złotą Gwiazdą PZZ” – Romana Dziducha, Leszka Naumowicza, Krzysztofa Wojciechowskiego, Jana Moczulskiego, Grzegorza Wilmana, Artura Żołnę, Ryszarda Nagórnego, „Złotą Odznaką PZZ” – Zbigniewa Biedulskiego – z-cę burmistrza, Krzysztofa Łukmina – lekarza sportowego i Andrzeja Szarka- właściciela firmy AKIMA.

Prezes SKF „Olimp” Andrzej Kail oraz dyrektor MOSiR Zygmunt Mendelskiego, z rąk prezesa PZZ z okazji organizacji jubileuszowego 10. turnieju Międzynarodowych Mistrzostw Polski oraz za wkład w rozwój polskiego sportu zapaśniczego w kraju, uhonorowani zostali paterami.

Od walk repasaży oglądaliśmy już zapasy na bardzo wysokim poziomie. W szczególności walki finałowe o brązowe i złote medale mocno rozgrzały szkoleniowców oraz zgromadzonych kostrzyńskich widzów, którzy dobrze znający się na zapasach, wielokrotnie gorącymi brawami nagradzali polskich i zagranicznych sportowców.

Medaliści MMP nagrodzeni zostali pięknymi medalami, okazałymi trofeami szklanymi, figurkami z uwiecznionymi napisami „Mistrz Polski”, „V-ce Mistrz Polski”. Uhonorowano najlepszych sześciu zapaśników w poszczególnych kategoriach wagowych oraz w klasyfikacji zespołowej. Sponsorami kostrzyńskiej imprezy, będącej największą imprezą w 2012 roku byli: Polski Związek Zapaśniczy w Warszawie, Miasto Kostrzyn nad Odrą, ICT Poland, Intermarche Kostrzyn, Arctic Paper Kostrzyn, RAVEN, Gospodarczy Bank Spółdzielczy Barlinek, Wendre Polska, POLCHAR, Starostwo Powiatu Gorzowskiego, Briocmarche Kostrzyn, Kostrzyńsko – Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, „MULTIBOR”, Miejskie Zakłady Komunalne, BENIMET, Filius Metal, PHU „Pavlus” oraz IKAA.

Najlepszymi zawodnikami w poszczególnych kategoriach wagowych zostali:

kategoria wagowa do 42 kg

1. Michał Tomaszewski  - AKS Piotrków Trybunalski
2. Bartłomiej Klimek - Śląsk Wrocław
3. Łukasz Choroszej - SKF Olimp Kostrzyn nad Odrą
Jakub Karolewicz - Agros Żary
5. Grzegorz Majkut - Bielawianka Bielawa
Daniel Marciniak - Zdrowy Targówek


kategoria wagowa do 46 kg

1. Tomasz Stasiewicz - Podlasie Białystok
2. Grzegorz Rutkowski - Olimpijczyk Radom
3. Patrick Hyllegaard - Dania
Michal Hauser- Czechy
5. Mikkel Lassen - Dania
Wojciech Kański- KS Piaseczno


kategoria wagowa do 50 kg

1. Sebastian Nowaczyk - Sobieski Poznań
2. Patryk Barczewski - AKS Piotrków Trybunalski
3. Marek Magdziak - Sobieski Poznań
Sebastian Bir- Cartusia Kartuzy
5. Emil Pagh - Dania
Marcin Nykiel- Wisłoka Dębica


kategoria wagowa do 54 kg

1. Krystian Wika - Cartusia Kartuzy
2. Dawid Kuczyński - Bielawianka Bielawa
3. Andrzej Kmiecik - Agros Żary
Patryk Salata- AKS Piotrków Trybunalski
5. Damian Tokarski - Orlik Wierzbica
Libor Milichovsky- Czechy


kategoria wagowa do 58 kg

1. Siarhei Zuyeu - Białoruś
2. Adrian Błoszyk - Agros Żary
3. Marcin Babiej - Cement Gryf Chełm
Yahoer Beliak - Białoruś
5. Andrius Juraviclus - Litwa
Marcin Ziarnik - UKS Lubzina


kategoria wagowa do 63 kg

1. Grzegorz Mielniczuk - Cement Gryf Chełm
2. Paulius Galiknas - Litwa
3. Ruslan Ahamalyieu - Białoruś
Paulius Ivanauskas- Litwa
5. Krzysztof Niklas - Cartusia Kartuzy
Paweł Krupa- SKF Olimp Kostrzyn nad Odrą


kategoria wagowa do 69 kg

1. Antos Stipan  - Czechy
2. Ruslan Nedashkouskai - Białoruś
3. Siarhei Maliauski - Białoruś
Jakub Lipczyński- Sobieski Poznań
5. Konrad Mazur - Zagłębie Wałbrzych
Damian Janek- Orlik Wierzbica


kategoria wagowa do 76 kg

1. Piotr Ołówko - Legia 1926 Warszawa
2. Mark Kjaep - Dania
3. Mikai Ambrazhevich - Białoruś
Uledzislav Shavialenko - Białoruś
5. Marek Noga - Pogoń Ruda  Śląska
Dominik Dobeś - Czechy


kategoria wagowa do 85 kg

1. Patryk Bonecki - Legia 1926 Warszawa
2. Oskar Czyżewski - MOSiR Grajewo
3. Filip Chrząszcz - Pogoń Ruda Śląska
Marcel Kasperek- GKS Katowice
5. Bartosz Dunst - Cartusia Kartuzy
Adrian Kaczmarczyk- Sobieski Poznań


kategoria wagowa do 100 kg

1. Romas Fridrikas - Litwa
2. Radosław Zrobek - GKS Katowice
3. Marius Knystautas - Litwa
Kacper Wołek- Unia Racibórz
5. Krzysztof Martyna - Olimp Janów Lubelski
Dawid Puchalski- Zagłębie Wałbrzych


Najlepszym zapaśnikiem mistrzostw uznany został Tomasz Stasiewicz (Podlasie Białystok) – zwycięzca w kategorii wagowej do 46 kg, najlepszym zawodnikiem Ziemi Lubuskiej uznany został Adrian Błoszyk (Agros Żary) – II miejsce w kat. wagowej do 58 kg, zaś najlepszym kostrzyńskim zawodnikiem Łukasz Choroszej (SKF Olimp Kostrzyn nad Odrą) – III miejsce w kat. wagowej do 42 kg.

Klasyfikacja zespołowa:

1 m. Białoruś - 31 pkt.
2 m. Litwa - 22 pkt.
3 m. AKS Piotrków Trybunalski - 17 pkt.
4 m. Dania - 17 pkt.
5 m. Cartusia Kartuzy - 16 pkt.
6 m. Sobieski Poznań - 16 pkt.
7 m. Agros Żary - 15 pkt.
14 m. SKF Olimp Kostrzyn nad Odrą   - 6 pkt.


Sklasyfikowano ogółem 37 reprezentacji.

Po zakończeniu ostatniego aktu MMP Kadetów, w imieniu całego zarządu PZZ, v-ce prezes PZZ Andrzej Wroński, trener kadry narodowej Piotr Szczeponiok, burmistrz Andrzej Kunt, dyrektorowi MOSiR-u Zygmuntowi Mendelskiemu, złożyli serdeczne podziękowania za wzorową organizację Międzynarodowych Mistrzostw Polski Kadetów, dziękując także pracownikom kostrzyńskiego ośrodka, za zaangażowanie i ogromny wkład pracy.
Tworzenie stron WWW © - R. Hejnowicz & Dotka Webdesign