„Małe Mistrzostwa Europy” w zapasach

W Kostrzynie nad Odrą: Niemcy przed Białorusią i Litwą

W dniach 25 – 26 marca br. w hali sportowej MOSiR w Kostrzynie nad Odrą, po raz dziewiąty (!) z rzędu odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kadetów w zapasach - stylu klasycznym. W zawodach startowało 149 zapaśników w wieku 15 – 17 lat, reprezentujących 32 ekipy sportowe. Oprócz najlepszych polskich sportowców, wyłonionych do kostrzyńskiej imprezy z Pucharu Polski, z powodzeniem startowały ekipy zagraniczne z Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Litwy i Czech. Praktycznie wszystkie walki stały na bardzo dobrym i wysokim poziomie sportowym, z czego szczególnie zadowolony był śledzący walki trener kadry narodowej Piotr Szczeponiok (z kostrzyńskich mistrzostw wyłoni kadrę Polski na Mistrzostwa Europy Kadetów, które odbędą się w Warszawie oraz na mistrzostwa Świata).

zapasy zapasy zapasy zapasy
strzałka Więcej zdjęć z MMP Kadetów w zapasach - styl klasyczny 25-26.03.2011r. w Galerii strzałka

W sobotę już od godziny 9.00 na trzech matach zapaśniczych przystąpiono do pierwszych walk eliminacyjnych. W tej fazie zapaśniczych zmagań (pierwsze dwie rundy) pozytywnie zaprezentował się Mateusz Jaszcz (kategoria do 100 kg) oraz Paweł Krupa (kategoria do 58 kg), ale następna runda była już trudniejsza dla nich do przejścia. Bliski medalu był ambitnie walczący utalentowany Mateusz, ale na przeszkodzie stanął mu późniejszy mistrz z Agrosu Żary - Bartosz Dorosz. Pozostali nasi zawodnicy swoją szansę stracili (pomimo ambitnej postawy na macie), po przegranych walkach z późniejszymi medalistami, zapaśnikami z reprezentacji z Litwy, Ukrainy, Białorusi i Niemiec.

W dziesięciu kategoriach wagowych trzykrotnie na najwyższym podium stawali zapaśnicy z Niemiec (najliczniejsza 28 osobowa reprezentacja), dwukrotnie z Białorusi, a po jednym tytule międzynarodowego mistrza wywalczyli sportowcy z Litwy, Ukrainy, Agrosu Żary, Legii 1926 Warszawa i AKS Piotrków Trybunalski.

O godzinie 15.00 w licznym gronie zgromadzonych sympatyków sportu i gości w osobach dwukrotnego mistrza olimpijskiego, sędziego głównego Andrzeja Wrońskiego, trenera kadry Polski Piotra Szczeponioka, burmistrza miasta Andrzeja Kunta, z-cy burmistrza Zbigniewa Biedulskiego, z-cy starosty powiatu gorzowskiego Grzegorza Tomczaka, przewodniczącego Rady Miasta Tadeusza Łysiaka, z-cy przewodniczącego Rady Miasta Piotra Tadli, radnych powiatu gorzowskiego Jana Moczulskiego i Zygmunta Mendelskiego, radnych Rady Miasta Bożeny Gęzikiewicz, Macieja Borowskiego, Mieczysława Jaszcza i Antoniego Żołny, prezesa MZK Olgierda Kłaptocza, przedstawiciela Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, członka zarządu Arctic Paper Kostrzyn Piotra Kowalskiego, menagera projektów inwestycyjnych i prezesa SKF Olimp Andrzeja Kaila, prezesa firmy Benimet Romana Chilińskiego, v-ce prezesa SKF Olimp Artura Grzelczaka, prezesa Wendre Polska Witolda Zająca, dyrektora Gimnazjum nr 1 Jana Moczulskiego, dyrektora oddziału GBS Barlinek Edyty Staniszewskiej, współwłaściciela firmy IKAA Anety Suchomel, mistrza Świata seniorów Dariusza Jabłońskiego, v-ce mistrza Świata seniorów Jerzego Kopańskiego, odbyło się uroczyste otwarcie Międzynarodowych Mistrzostw Polski.

Oficjalnego otwarcia mistrzostw dokonał burmistrz Andrzej Kunt, życząc wszystkim przyjezdnym miłego pobytu w naszym mieście, zawodnikom osiągnięcia jak najlepszych wyników, zaś widzom wspaniałych sportowych emocji.

W części artystycznej fantastycznie prezentowała się formacja taneczna „Roll Dance” działająca przy Kostrzyńskim Centrum Kultury.

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski były też okazją do wręczenia stosownych podziękowań. Dyrektor MOSiR wręczył podziękowania: Starostwu Powiatu Gorzowskiego, Urzędowi Miasta Kostrzyn nad Odrą, Wydziałowi Oświaty, Kultury i Opieki, Arctic Paper Kostrzyn, GBS Barlinek, RAVEN Sp. z o.o., BENIMET, Hanke Tissue, MULTIBOR, DREWFORM - za wspieranie młodzieżowego kostrzyńskiego sportu oraz za owocną współpracę w 2010 roku z kostrzyńskim Ośrodkiem sportu i rekreacji..

Od walk repasaży oglądaliśmy już zapasy na bardzo wysokim poziomie. W szczególności walki finałowe o brązowe i złote medale mocno rozgrzały szkoleniowców oraz zgromadzonych kostrzyńskich widzów, którzy dobrze znający się na zapasach, wielokrotnie gorącymi brawami nagradzali polskich i zagranicznych sportowców.

Medaliści MMP nagrodzeni zostali pięknymi medalami, okazałymi trofeami szklanymi, figurkami z uwiecznionymi napisami Mistrz Polski, V-ce Mistrz Polski. Uhonorowano najlepszych sześciu zapaśników w poszczególnych kategoriach wagowych, w których od najlżejszej do najcięższej kategorii wagowej oraz w klasyfikacji zespołowej patronat pełnili: Arctic Paper Kostrzyn, GBS Barlinek, Wendre Polska, MULTIBOR, Starostwo Powiatu Gorzowskiego, DREWFORM, Kostrzyńsko – Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, BENIMET, Miejskie Zakłady Komunalne, Hanke Tissue oraz IKAA.

Najlepszymi zawodnikami w poszczególnych kategoriach wagowych zostali:

kategoria wagowa do 42 kg

1. Sleiva Kristupas- LITWA
2. Sebastian Bir- GKS Cartusia Kartuzy
3. Soren Stein- Niemcy
Ivan Ryzmyi- Ukraina
5. Grzegorz Rutkowski- SMS Olimpijczyk Radom
Illya Petryna- Ukraina


kategoria wagowa do 46 kg

1. Peter Haase- NIEMCY
2. Hubert Maczugowski- Athletic Wola
3. Łukasz Jaroszewicz- Unia Racibórz
Peter Zacharias- Czechy
5. Niklas Ohff- Niemcy
6. Mateusz Nowak- Orzeł Wierzbica


kategoria wagowa do 50 kg

1. Roman Patsurkivskyi- UKRAINA
2. Sebastian Nowaczyk- Orlęta Trzeciel
3. Marcin Napiórkowski- Agros Żary
Damian Tokarski- Orlik Wierzbica
5. Patryk Kerschnik- Cartusia Kartuzy
Marcin Babiej- Cement Gryf Chełm


kategoria wagowa do 54 kg

1. Simon Scheibein- NIEMCY
2. Łukasz Sutowicz- Pogoń Ruda Śląska
3. Pierre Morhard- Niemcy
Andrius Jurevicius- Litwa
5. Yahop Beliak- Białoruś
Paulius Galkinas - Litwa


kategoria wagowa do 58 kg

1. Mateusz Bernatek - AKS PIOTRKÓW TRYBUNALSKI
2. Piotr Kaliński - Sobieski Poznań
3. Paweł Oleszczuk - Cement Gryf Chełm
Olem Didak - Ukraina
5. Abdul Gadziev - Czechy
Michał Klinder - Granica Gdańsk


kategoria wagowa do 63 kg

1. Tomas Prokus- LITWA
2. Daniel Kreft- Cartusia Kartuzy
3. Michał Kośla- Olimpijczyk Radom
Maciej Duszyński- AKS Piotrków Trybunalski
5. Louise Stumpe- Niemcy
Krzysztof Bańczyk- Unia Racibórz


kategoria wagowa do 69 kg

1. Michael Lutz- NIEMCY
2. Anton Korabau- Białoruś
3. Hannes Wagner- Niemcy
Piotr Ołówko- Legia 1926 Warszawa
5. Konrad Kośla - Śląsk Wrocław
Sebastian Gwiazda- Zdrowy Targówek


kategoria wagowa do 76 kg

1. Daniel Stępień - LEGIA 1926 WARSZAWA
2. Julian Ngumaler - Niemcy
3. Christian Grasruck - Niemcy
Aliaksei Beliayev - Białoruś
5. Avton Dzmitrychenka - Białoruś
Norbertas Marma - Litwa


kategoria wagowa do 85 kg

1. Uladzimir Auramtsau- BIALORUŚ
2. Patryk Boniecki- Legia 1926 Warszawa
3. Nico Brunner- Niemcy
Sven Grell- Niemcy
5. Roman Berko- Niemcy
Kacper Wołek- Unia Racibórz


kategoria wagowa do 100 kg

1. Bartosz Dorosz- AGROS ŻARY
2. Aleksander Kroczak- Budowlani Olsztyn
3. Maciej Kowalski- ZKS Radomsko
Mantas Knystautas- Litwa
5. Mateusz Jaszcz- Olimp Kostrzyn nad Odrą
Ivan Knystautas- Ukraina


Najlepszym zapaśnikiem mistrzostw uznany został Bartosz Dorosz (Agros Żary) – zwycięzca w kategorii wagowej do 100 kg, najlepszym zawodnikiem Ziemi Lubuskiej uznany został Sebastian Nowaczyk (Orlęta Trzciel) – II miejsce w kat. wagowej do 50 kg , zaś najlepszym zagranicznym zawodnikiem – Michael Lutz (Niemcy) – złoty medalista w wadze do 69 kg.

Klasyfikacja zespołowa:

1 m. NIEMCY- 57 pkt.
2 m. BIAŁORUŚ- 26 pkt.
3 m. LITWA- 18 pkt.
4 m. UKRAINA- 18 pkt.
5 m. Legia 1926 Warszawa- 15 pkt.
6 m. Cartusia Kartuzy- 12 pkt.
7 m. Agros Żary- 12 pkt.
14 m. Orlęta Trzciel- 6 pkt.
21m.Olimp Kostrzyn- 4 pkt.


Sklasyfikowano ogółem 32 reprezentacje.

Po zakończeniu ostatniego aktu MMP Kadetów, w imieniu całego zarządu PZZ, v-ce prezes PZZ Andrzej Wroński, trener kadry narodowej Piotr Szczeponiok, burmistrz Andrzej Kunt oraz przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Łysiak , dyrektorowi MOSiR-u Zygmuntowi Mendelskiemu, złożyli serdeczne podziękowania za wzorową organizację „małych mistrzostw Europy”, Międzynarodowych Mistrzostw Polski Kadetów, dziękując także pracownikom kostrzyńskiego ośrodka, za zaangażowanie i ogromny wkład pracy.

W Kostrzynie nad Odrą od dnia 27.03 do 3.04., pod okiem trenerów kadry narodowej, powołanych 30 najlepszych polskich zapaśników, uczestniczy w zgrupowaniu kadry narodowej kadetów, przygotowując się do reprezentowania Polski w najważniejszych imprezach zapaśniczych w 2011.
Tworzenie stron WWW © - R. Hejnowicz & Dotka Webdesign