Z kart historii kostrzyńskiego sportu – zapasy styl klasyczny

Rolę największego propagatora i animatora aktywnych form wypoczynku w Kostrzynie nad Odrą w zakresie upowszechniania masowego sportu i rekreacji spełnia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Corocznie MOSiR jest organizatorem blisko 80 imprez i akcji sportowo – rekreacyjnych oraz zabezpiecza kolejnych 180 – 200 imprez związanych ze startem kostrzyńskich sportowców reprezentujących stowarzyszenia sportowe działające na terenie miasta.

Życie sportowe rozpoczęło się w Kostrzynie nad Odrą już w 1945 roku, kiedy to powstał Klub Sportowy „Kolejarz”. Działała w nim tylko sekcja piłki nożnej, która to rozgrywała swoje mecze na prowizorycznym boisku obok toru kolejowego prowadzącego do Szczecina. Działalność sportowa krzepła z każdym rokiem. Różne były też koleje sportowych sekcji. W dobie 65 lat historii sportu naszego miasta do najprężniejszych sekcji sportowych należały i nadal należą: piłka nożna, zapasy styl klasyczny oraz tenis stołowy.

ZAPASY STYL KLASYCZNY

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „OLIMP”, prezes - Andrzej Kail
Uczniowski Klub Sportowy „JEDYNKA”, prezes - Artur Żołna

Sport zapaśniczy ma już blisko 50-letnią historię. Jednym z pionierów sekcji był ś.p. Zdzisław Jendryka. Wspaniały człowiek, który blisko 50 lat zajmował się zapaśnictwem, z tego prawie 30 lat w kostrzyńskim klubie „Celuloza”. To on właśnie dokonał pierwszego naboru i rozpoczął szkolenie. Na efekty systematycznej pracy nie trzeba było długo czekać. Początkowo wizytówką młodej sekcji był Julian Bolewski, który w 1967 roku zwyciężył podczas Mistrzostw Polski juniorów i awansował do kadry olimpijskiej. W 1972 roku zapaśnicy ZKS „Celuloza” zdobyli tytuł drużynowego mistrza Polski Federacji Sportowej „Chemik”. Czołowymi zawodnikami wówczas byli m.in.: Edward Goldberg, Karol Kluska, Marian Łuczak, Julian Bolewski, Władysław Kosobucki, Stanisław Goldberg, Jerzy Korziński, Henryk Gejec, Sylwester Kalitka, Ryszard Nagórny, Adam Korziński, ś.p. Władysław Wojciechowski, Krzysztof Szczepankiewicz. Kierownikiem sekcji był ś.p. Marian Dobosz.

W 1976 roku do WKS „Śląsk” Wrocław odszedł trener Jerzy Adamek , a w raz z nim kilku niezwykle utalentowanych zawodników: Jan Baranowski, Wojciech Dobosz, Grzegorz Wilczewski, Mariusz Kruczyc, Jan Szczepański, Antoni Żołna, Krzysztof Jendryka, co spowodowało zastój w osiąganych wynikach. Od 1981 roku zajęcia szkoleniowe prowadzi Antoni Żołna – trener koordynator, wspomagany przez Ryszarda Nagórnego, Karola Kluskę, Eugeniusza Bułkowskiego i Zdzisława Jendrykę. Powrócono do ścisłej współpracy z kostrzyńskimi szkołami, a pozytywna praca szkoleniowa była efektem powrotu kostrzyńskich zapaśników do ścisłej czołówki klubów w Polsce oraz doceniona została przez WFS w Gorzowie Wlkp. powierzeniem klubowi Terenowego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. W 1985 roku w Nowym Dworze Gdańskim złoty medal zdobywa Jerzy Krupa, a brązowy Zbigniew Jaworski. Cztery lata później w mistrzostwach Polski w Gdańsku Zbigniew Jaworski w kat. wagowej do 48 kg zdobywa złoty medal oraz srebrny w MP juniorów starszych w Pabianicach, natomiast utalentowany Ryszard Szkwarek w Bydgoszczy w OOM zdobywa srebrny medal, a brązowy Tomasz Dzieciątkowski.

Okres najwspanialszych sukcesów sportowych zaczyna się z początkiem lat dziewięćdziesiątych. W latach 1991 – 1994 kostrzyńscy zapaśnicy zdobyli łącznie 26 medali centralnych zawodach w Polsce. W 1991 roku tytuł wicemistrza świata kadetów w Kanadzie zdobywa Ryszard Szkwarek, a do najważniejszych sportowych osiągnięć zaliczyć należy: I miejsce w MP kadetów, I miejsce w MP juniorów młodszych, II miejsce w MP juniorów Grzegorza Piotrowskiego, I miejsce w MP kadetów, II miejsce na MP kadetów Pawła Domerackiego, I miejsce w MP juniorów młodszych, III miejsca w MP juniorów młodszych i starszych Dariusza Goca, I miejsce w MP juniorów młodszych Remigiusza Waskina oraz II miejsce w MP kadetów Dariusza Zdanowskiego. Oprócz wspomnianego medalu Ryszarda Szkwarka kolejni kostrzynianie zajmowali następujące miejsca w imprezach rangi mistrzostw Europy i Świata: W latach 1991 – 2000 trenerem kadry narodowej juniorów wraz z Mariuszem Przygodą (Siła Mysłowice), był trener „Celulozy” Antoni Żołna.

Nie należy zapomnieć o historycznym zdobyciu tytułu mistrza Polski kobiet w 1994 roku i reprezentowania Polski na mistrzostwach Świata prze zawodniczkę „Celulozy” Małgorzatę Kitowską. W 1995 i 1996 roku tytuły mistrzyni Polski zdobywa Agnieszka Siekiera. W latach 1995 – 1997 kolejne tytuły mistrzowskie zdobywają Grzegorz Piotrowski, Artur Żołna. Na szczególne słowa uznania zasługują także bracia Mariusz i Tomasz Iwaszkowie, Jacek Powierża, Krzysztof Grala, Ryszard Pieprzka, Zbigniew Jaworski, którzy znajdują się w ścisłej czołówce Polski.

Nie sposób podać nazwiska wszystkich medalistów mistrzostw Polski, Olimpiad, turniejów ogólnopolskich czy międzynarodowych, ale jest jedno pewne, że w dorobku działalności sekcji, zapaśnicy z Kostrzyna nad Odrą złotymi literami zapisali i nadal zapisują swoją bardzo bogatą kartę sportowych sukcesów. W 1998 roku w wyniku restrukturyzacji kostrzyńskiego sportu, utworzone zostaje zapaśnicze Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Olimp”, której prezesem zostaje Andrzej Kail. W latach 1997 – 2002 zapaśnicy z powodzeniem startowali w drużynowych mistrzostwach Polski seniorów zdobywając m.in. brązowy medal w 2001 roku. Główny nacisk kładziony jest na szkolenie dzieci i młodzieży, gdzie corocznie młodzi zapaśnicy SKF „Olimp” zdobywają medale na mistrzostwach Polski kadetów i juniorów oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Czołowymi zapaśnikami „Olimpu” z tego okresu są: Mariusz i Tomasz Iwaszko, Marek Ziołański, Krzysztof Krakowiak, Artur Żołna, Roman Błażejczak, Dariusz Szczeciński, Damian Toczek, Grzegorz Gojtka, Krystian Toczek, Mariusz Torbiczuk, Marcin Mroczko, Kamil Kaznowski, Piotr, Paweł i Patryk Piaseccy, Mateusz Seliga, Przemysław Łach, Paweł Dybka, Dawid Olszewski, Dawid i Paweł Krupa, Mateusz Jaszcz. Od 2006 roku przy Gimnazjum nr 1 z powodzeniem działa także Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka”. Aktualnie sekcja zapaśnicza SKF „Olimp” klasyfikowana jest w pierwszej dwudziestce w Polsce, zaś UKS „Jedynka” we współzawodnictwie uczniowskich klubów plasuje się w pierwszej szóstce w Polsce. Corocznie kostrzyńscy zapaśnicy zdobywają medale na Mistrzostwach Polski, Pucharze Polski. W latach 1981 – 2010 zapaśnicy „Celulozy” i „Olimpu”, pod wodzą trenera koordynatora Antoniego Żołny zdobyli 171 medali! Od 2000 roku wspierali szkoleniowca: Zbigniew Jaworski, Ryszard Szkwarek, Grzegorz Piotrowski, Artur Żołna, Tomasz Pazdan.
Tworzenie stron WWW © - R. Hejnowicz & Dotka Webdesign