Turniej piłki ręcznej chłopców

Dębno z pucharem burmistrza

W dniu 5 stycznia 2012 r. w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół w Kostrzynie nad Odrą zorganizowany został przez UKS „Nukleon” Noworoczny Turniej Piłki Ręcznej Chłopców rocznik 2000 - 2002 o „Puchar Burmistrza” Andrzeja Kunta.

turniej turniej turniej turniej

W turnieju udział wzięły reprezentacje Szkoły Podstawowej z Ośna Lubuskiego, Dębna, Słońska, Kowalowa oraz dwie drużyny wystawione przez UKS Nukleon, który od niedawna prowadzi treningi z najmłodszymi. Po losowaniu drużyny znalazły się w dwóch grupach, gdzie rozgrywały mecze systemem „każdy z każdym”. Po wyjściu z grup w zależności od zajętych miejsc w grupach, walczyli o kończącą klasyfikację w turnieju. Dla wprowadzenia sportowej atmosfery przed oficjalnym otwarciem turnieju rozegrano pierwszy mecz. Do rywalizacji stanęły reprezentacje Słońska i Dębna. Od początku wyraźną przewagę uzyskało Dębno, potwierdzając to zdobyciem bramki w 2 minucie, a nieoczekiwanie minutę później Słońsk odpowiedział celnym trafieniem. Następne minuty to jednak przewaga zawodników z Dębna i kończący wynik 4:1 na ich korzyść.

Po pierwszych emocjach Prezes UKS Nukleon Marek Zatylny rozpoczął część oficjalną turnieju. Serdecznie powitał licznie zgromadzonych kibiców i tych najważniejszych, młodych zawodników poszczególnych drużyn. Powitał obecnych gości : burmistrza miasta Andrzeja Kunta, który objął turniej swoim patronatem, z-cę burmistrza Zbigniewa Biedulskiego, dyrektora Zespołu Szkół, członka zarządu UKS Nukleon Leszka Naumowicza, Prezesa Lubuskiego Związku Piłki ręcznej, byłego trenera młodzieżowej reprezentacji Polski Bronisława Maly, sekretarza LZPR Dariusza Kowalskiego, trenera klasy mistrzowskiej, działacza piłki ręcznej Tadeusza Mikulewicza, radnego powiatu gorzowskiego, dyrektora MOSiR Zygmunta Mendelskiego, radnego powiatu gorzowskiego Stanisława Łuczkowskiego, właściciela firmy Boko Sport Bogusława Kozioł. Przedstawił sędziego głównego zawodów Jakuba Patorę, sędziów stolikowych: Kamila Olejarczuka, Wojciecha Naumowicza, Jacka Czarneckiego, opiekę medyczną turnieju Urszulę Migdal.

Po przywitaniu głos zabrał gość specjalny, Prezes LZPR Bronisław Maly, który podziękował za zaproszenie na turniej. Wyraził swoją radość z faktu propagowania piłki ręcznej w Kostrzynie i w rejonie, poprzez organizowanie z takim rozmachem zawodów. Życzył wszystkim młodym zawodnikom wielu sukcesów.

Oficjalnego otwarcia turnieju dokonał burmistrz Andrzej Kunt życząc dla kibiców wielu sportowych wrażeń a dla młodych zawodników osiągnięcia jak najlepszych wyników i sportowej zabawy. Jeszcze tylko wspólne zdjęcie uczestników i rozpoczęto rywalizację na boisku.

Zmierzyły się reprezentacje Ośna i Kowalowa. Mecz wyrównany, obfitujący w wiele sytuacji bramkowych. Zawodnicy z Kowalowa przespali początek meczu. Wykorzystali to przeciwnicy zdobywając dwie bramki. Kowalów odpowiedział jednym trafieniem i to była ich jedyna bramka w pierwszej połowie. Ośno dorzuciło trzy kolejne bramki wygrywając pierwszą połowę 5:1. Druga połowa to pogoń Kowalowa , który doprowadził do końcowego wyniku 5:3.

W następnym meczu spotkał się gospodarz UKS „Nukleon” I z Dębnem. Nasza drużyna z zawodnikami młodszymi nawet dwa lata rozpoczęła mecz bardzo dobrze. Zaskoczyła przeciwnika zdobywając dwie bramki w dwie minuty. W następnej minucie gola kontaktowego zdobyło Dębno. Odpowiedzieliśmy następnym trafieniem. I gdy mogliśmy podwyższyć wynik meczu nie wykorzystaliśmy karnego i na domiar złego straciliśmy kolejną bramkę. Przy stanie 3: 2 dla „Nukleonu” kontuzji doznał zdobywca trzech bramek, chwilę później kontuzjowano następnego naszego zawodnika z podstawowego składu. Takie osłabienie wykorzystało Dębno, wygrywając cały mecz 8:4.

W spotkaniu reprezentacji Ośna z UKS „Nukleon” II początek należał do naszych zawodników. W drugiej minucie zdobyli bramkę i niestety było to jedyne trafienie w tej połowie przy pięciu bramkach przeciwnika. W drugiej połowie drużyny dorzuciły po jednej bramce i mecz zakończył się wynikiem 6: 2 dla Ośna. Kolejny mecz i kolejne emocje. „Nukleon” I zmierzył się ze Słońskiem. Pierwszą bramkę zdobył Nukleon. Kolejne dwa trafienia należały do zawodników ze Słońska. I tak zakończyła się pierwsza połowa. W drugiej odsłonie tylko nasi zawodnicy zdobywali bramki kończąc mecz wynikiem 5:2. Na uwagę zasługuje bramka Adriana Wojcieszaka zdobyta na trzy sekundy przed końcem spotkania , mocnym rzutem pod poprzeczkę z odległości prawie trzydziestu metrów. W ostatnim meczu eliminacyjnym UKS „Nukleon” II uległ reprezentacji z Kowalowa 1:16.

W meczu o V miejsce ponownie spotkała się drużyna „Nukleon” II ze Słońskiem. Początek meczu to dwie bramki dla „Nukleonu”, ale później górę wziął przeciwnik. Z każdą chwilą widoczna była przewaga wieku. Starsi i silniejsi fizycznie zawodnicy ze Słońska doprowadzili do końcowego wyniku 8:3. W meczu o miejsce trzecie „Nukleon” I zmierzył się z Kowalowem. Początek meczu wyrównany. Do czwartej minuty widniał wynik 2:2. Kiedy kolejne trzy bramki zdobył Kowalów, do gry zostali wyznaczeni zawodnicy rezerwowi. I chociaż ambicji im nie brakowało, bardzo wyraźnie było widać różnicę wieku i umiejętności grających. Kowalów dorzucił 8 bramek nie tracąc żadnej i wygrał mecz 13:2. W meczu o miejsce pierwsze Dębno bez problemu pokonało Ośno wygrywając mecz 10:3 i cały turniej.

Kiedy emocje zaczęły pomału opadać przyszedł czas na nagrodzenie wszystkich uczestników turnieju. Burmistrz Andrzej Kunt wraz z prezesem LZPR Bronisławem Maly wręczyli dla wszystkich zawodników pamiątkowe plakietki z udziału w turnieju i słodkie upominki. Wszystkie drużyny nagrodzone zostały pucharami i okolicznościowymi dyplomami a zawodnicy trzech najlepszych drużyn otrzymali medale. Statuetka najlepszego zawodnika trafiła do drużyny z Ośna, najlepszego strzelca do Dębna, najlepszego bramkarza do UKS „Nukleon”. Drużyną fair play została drużyna z Kowalowa.