Z kart historii kostrzyńskiego sportu – tenis stołowy

Rolę największego propagatora i animatora aktywnych form wypoczynku w Kostrzynie nad Odrą w zakresie upowszechniania masowego sportu i rekreacji spełnia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Corocznie MOSiR jest organizatorem blisko 80 imprez i akcji sportowo – rekreacyjnych oraz zabezpiecza kolejnych 180 – 200 imprez związanych ze startem kostrzyńskich sportowców reprezentujących stowarzyszenia sportowe działające na terenie miasta.

Życie sportowe rozpoczęło się w Kostrzynie nad Odrą już w 1945 roku, kiedy to powstał Klub Sportowy „Kolejarz”. Działała w nim tylko sekcja piłki nożnej, która to rozgrywała swoje mecze na prowizorycznym boisku obok toru kolejowego prowadzącego do Szczecina. Działalność sportowa krzepła z każdym rokiem. Różne były też koleje sportowych sekcji. W dobie 65 lat historii sportu naszego miasta do najprężniejszych sekcji sportowych należały i nadal należą: piłka nożna, zapasy styl klasyczny oraz tenis stołowy.

TENIS STOŁOWY

Uczniowski Klub Sportowy „WARTA” – prezes Bronisław Kraszewski.

Sekcja tenisa stołowego powstała w czerwcu 1962 roku. Liczyła wówczas ośmiu czynnych zawodników, którzy występowali w lidze okręgowej. Inicjatorem sekcji był Czesław Meck. Rok później zarząd ZKS „Celuloza” rozwiązał sekcję. Po okresie 14-letniej przerwy, w 1987 roku ponownie zaczęła działać sekcja, która miała charakter sportowo-rekreacyjny. Jej pierwszymi szkoleniowcami byli Barbara Żylewska i Henryk Bąk. Z grupy rekreacyjnej wyłonione zostały drużyny do udziału w „A” klasie w sezonie 1987/1988. Po raz pierwszy czołowa grupa młodych pingpongistów mogła uczestniczyć w obozie sportowym „Wakacje z rakietką” w Skwierzynie. Zajęcia odbywały się w gościnnych progach Zespołu Szkół. Sekcja w owym okresie wymagała uzupełnienia stołów pingpongowych, a także sprzętu w postaci: rakietek, siatek, piłeczek, czy dresów sportowych. Do najważniejszych osiągnięć w tym okresie zaliczyć należy: W indywidualnych mistrzostwach okręgu w grze deblowej Dariusz Staszewski – Tomasz Kotas zajęła I miejsce, natomiast w grze mieszanej para Dariusz Staszewski – Joanna Gorzelak także zajęła I miejsce. W eliminacjach strefowych z powodzeniem startowała Joanna Gorzelak, uzyskując awans do finału ogólnopolskiego, zajmując XI miejsce. W 1990 roku po kilku latach systematycznej pracy nastąpił awans drużyny żeńskiej do II ligi. W 1991 roku Elektra Karanikas zajęła VIII miejsce w ogólnopolskich zawodach o „Puchar Przeglądu Sportu i PZTS”, co zważywszy na bardzo silna konkurencję było bardzo dobrym wynikiem. Rok 1992 zaowocował trzecim miejscem Anny Śmigasiewicz w ogólnopolskim turnieju klasyfikacyjnym w kategorii kadetek w grze pojedynczej. Rok później w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Joanna Gorzelak w grze deblowej zdobyła brązowy medal, a Ewa Marciniak sklasyfikowana została na V miejscu. W ówczesnym okresie sekcja tenisa stołowego była drugą sekcją w województwie po „Gorzovii” Gorzów Wlkp., co raz częściej zawodniczki Klubu zaczęły odnosić sukcesy sportowe na arenie krajowej. Zaowocowało to większą stabilizacją w rozgrywkach ligowych i po sezonie 1993/1994 zespól żeński wystąpił w rozgrywkach barażowych o I ligę. Czołowymi zawodniczkami w tym okresie były: Joanna Gorzelak, Anna Śmigasiewicz, Elektra Karanikas, Ewa Marciniak, Justyna Korzik. Niewątpliwym sukcesem był fakt reprezentowania naszego kraju przez Ewę Marciniak w Międzynarodowych Mistrzostwach Portugalii.

Zespól męski w tym okresie przez kilka sezonów występował w klasie okręgowej, będąc nawet w 1995 roku o krok od wywalczenia awansu do klasy wyższej. Do czołowych zawodników sekcji należeli: Arkadiusz Woźniak, Tomasz Kotas, Dariusz Staszewski, Karol Staszewski, zaś w najmłodszych grupach wiekowych prym wiedli: Marcin Bąk, Łukasz Kowalewski, Marcin Truszkowski. W 1997 roku w OTK kadetów w Gdańsku Marcin Truszkowski okazał się najlepszy w Polsce pokonując swoich rywali ze znanych klubów tenisa stołowego w Polsce. Na tych samych zawodach Marta Jakubowska sklasyfikowana była na XVII-XXIV miejscu, zaś Łukasz Kowalewski był na pozycji XXV-XXXII. Najmłodszy uczestnik OTK-u Daniel Bąk na 115 startujących chłopców uplasował się na 66. miejscu.

W końcówce lat 90-tych liderującymi zawodnikami byli: Henryk Truszkowski, Arkadiusz Woźniak, Wojciech Truszkowski, Marcin Truszkowski, Łukasz Kowalewski, Marcin Bąk i Daniel Bąk, zaś wśród zawodniczek prym wiodły: Joanna Gorzelak, Ewelina Borkowska, Marta Jakubowska, Izabela Kowalewska, Marta Łaskawa, Anna Koczorowska, Emilia Kraszewska i Magdalena Gaławiaczek. Twórcą sportowych sukcesów jest Henryk Bąk. W 1997 roku w wyniku restrukturyzacji KS „Celuloza” od 1998 roku do 2002 sekcja tenisa stołowego działa przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Powołany do życia zostaje Uczniowski Klub Sportowy „Warta”, którego prezesem zostaje Bronisław Kraszewski.

Początek XXI wieku jest dalszym okresem wysokich wyników i pasmem sportowych sukcesów, których ukoronowaniem jest w 2010 roku awans I zespołu seniorów do I ligi. W okresie tym (m.in. sezon 2007/2008), do najlepszych reprezentantów tenisa stołowego należą: Paulina Kraszewska - 25 miejsce na Ogólnopolskiej Liście Klasyfikacyjnej młodzieżowców, IX miejsce w grze podwójnej, XVII miejsce w grze mieszanej oraz XXV miejsce w grze pojedynczej w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, członkini kadry wojewódzkiej, zawodniczka II klasy sportowej, ósma zawodniczka na Wojewódzkiej Liście Klasyfikacyjnej seniorek, Karol Żarski – IX miejsce na Ogólnopolskiej Liście Klasyfikacyjnej juniorów, w mistrzostwach Polski juniorów: V m. w grze podwójnej, IX m. w grze pojedynczej oraz XVII m. w grze mieszanej, trzecie miejsce na Wojewódzkiej Liście Klasyfikacyjnej juniorów, mistrz juniorów województwa lubuskiego, Hubert Strychalski - 92 m. na Ogólnopolskiej Liście Klasyfikacyjnej młodzików, III miejsce na Wojewódzkiej Liście Klasyfikacyjnej młodzików, wicemistrz województwa lubuskiego w grze podwójnej, Magdalena Żarska – IX miejsce na WTK seniorek, Estera Grzęda – IX miejsce na WTK seniorek.

W 2010 roku męski zespół wygrywając spotkania barażowe z CMC Viret Zawiercie (5:5 w Kostrzynie, 7:3 w Zawierciu), w składzie: Marcin Bąk, Paweł Kibała, Krzysztof Stamirowski i Karol Żarski, uzyskując awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Po uzyskaniu historycznego awansu zawodnicy Ci z powodzeniem reprezentując UKS „Warta” w I lidze seniorów.

Szkoleniowcami sekcji są: Henryk Bąk i Wiesława Gozdek.

Sekcja tenisa stołowego systematycznie pnie się w górę.
Tworzenie stron WWW © - R. Hejnowicz & Dotka Webdesign