O „Puchar Burmistrza”

Turniej piłkarski na pływającej barce

W dniu 28 czerwca od godziny 14.00 do 16.00 w Kostrzynie nad Odrą rozegrany został z udziałem 16 drużyn polsko – niemiecki turniej piłkarski o „Puchar Burmistrza Miasta Kostrzyn nad Odrą” na specjalnie przebudowanej barce, służącej jako boisko piłki nożnej, umożliwiającej rozgrywanie zawodów na wodzie w portach miast wzdłuż rzeki Odry.

Rozpoczęcie rozgrywek nastąpiło w dniu 26.06. w Schwedt nad Odrą, dzień później turniej odbył się w niemieckim Kienitz. Po Kostrzynie nad Odrą, turniejowa barka przypłynęła w dniu 30.06. do Frankfurtu nad Odrą, a finał piłkarskiej imprezy odbył się w dniu 1 lipca w Słubicach.

W Kostrzynie nad Odrą przy nabrzeżu portowym pomiędzy mostami o godzinie 14.15 powitania uczestników i otwarcia turnieju dokonał burmistrz Andrzej Kunt, życząc wszystkim zespołom osiągnięcia jak najlepszych wyników i miłej sportowo – rekreacyjnej zabawy. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach wiekowych do lat 14 oraz 15 - 26 lat. Trzeba przyznać, że wynik sportowy był sprawą drugorzędną, tym bardziej że w prowadzonej klasyfikacji końcowej turnieju duże znaczenie do punktacji miała m.in. ilość i gra w zespole zawodniczek, liczba strzelonych goli przez reprezentantkę – zdobyta bramka liczona była podwójnie, aktywne uczestnictwo wszystkich graczy przy ocenie meczu w Strefie Dialogu oraz przestrzeganie zasad Fair Play. W turnieju grały zespoły niemieckie, drużyny polskie reprezentujące miasta leżące nad rzeką Odrą, drużyna z Walii i Litwy. Zespoły rozlosowane zostały do czterech grup eliminacyjnych w których grano systemem „każdy z każdym” o czasie gry 1 x 8 minut. Turniej piłkarski prowadzony był przez partnera niemieckiego.

Miasto Kostrzyn nad Odrą reprezentowały zespoły: Osiedle Leśne, Pekaes, „Zapaśnicy Olimp – MOSiR”, a opiekunami tych drużyn byli: Piotr Dziekan, Zygmunt Mendelski i Antoni Żołna. Zespoły „Pekaesu” i „Zapaśników” wygrywały swoje spotkania zdecydowanie, ale jak się okazuje w myśl regulaminu, sami zwycięstwami, turnieju się nie wygrywa. W końcowej klasyfikacji „Zapaśnicy Olimp-MOSiR” zajęli ostatecznie II miejsce, (pomimo wygranej 8:4 w punktacji łącznej zostali wyprzedzeni przez niemiecką drużynę, w składzie której występowały dwie zawodniczki). Zespół Pekaesu sklasyfikowany został na V miejscu, a reprezentanci osiedla Leśnego zajęli VIII lokatę. Po każdym zakończonym spotkaniu zawodnicy grających drużyn dziękowali sobie za grę i co istotne, każda zdobyta bramka była nagradzana brawami przez zawodników obu grających drużyn. Dodatkowymi atrakcjami turnieju była m.in. 8,5 metrowa ściana wspinaczkowa, konkurs w żonglowaniu, rozgrywki szachowe na ziemnej planszy oraz pomiar siły uderzenia. Uczestnicy turnieju zapewniony mieli ciepły posiłek oraz napoje.

O godzinie 18.00 dokonano uroczystego podsumowania turnieju, w którym to w imieniu burmistrza Andrzeja Kunta oraz zastępcy burmistrza Zbigniewa Biedulskiego, dyrektor MOSiR Zygmunt Mendelski dokonał wręczenia pucharów dla dwóch najlepszych drużyn oraz nagród dla najlepszych zawodniczek i zawodników w zorganizowanych konkurencjach. Specjalny „Puchar Fair Play”, ufundowany przez MOSiR, zdobyła drużyna z Litwy.
Tworzenie stron WWW © - R. Hejnowicz & Dotka Webdesign