83. Mistrzostwa Polski Seniorów w Zapasach styl klasyczny

W dniach 26/27 kwietnia gościliśmy w Kostrzynie najlepszych aktualnie w Polsce seniorów w zapasach(styl klasyczny), którzy brali udział w 83. Mistrzostwach Polski Seniorów w Zapasach styl klasyczny. Była to już druga w tym miesiącu impreza zapaśnicza rangi mistrzowskiej(6/7 kwietnia gościliśmy zapaśników, którzy uczestniczyli w Międzynarodowych Mistrzostwach Kadetów). Polski Związek Zapaśniczy z okazji Jubileuszu 15-lecia MOSiR Kostrzyn i 50-lecia Kostrzyńskich zapasów , powierzył organizację tak prestiżowej imprezy jak Mistrzostwa Polski Seniorów Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Kostrzynie jako głównemu organizatorowi. Organizatorzy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Nasze miasto po raz pierwszy w swojej historii było organizatorem tak dużej i prestiżowej imprezy sportowej. Na wstępie należy powiedzieć, ze zakończyła się ona wielkim sukcesem organizacyjnym a takie osobistości związane z zapasami jak Andrzej Wroński, Andrzej Supron czy prezes PZZ Grzegorz Pieronkiewicz wypowiadali się o organizacji Mistrzostw w samych superlatywach(można powiedzieć nieoficjalnie, że w kuluarach padały propozycje o możliwości organizacji w Kostrzynie kolejnych Mistrzostw Polski Seniorów a nawet największej imprezy zapaśniczej w Polsce - Międzynarodowego Memoriału Władysława Pytlasińskiego). Poza sukcesem organizacyjnym mieliśmy także ogromny sukces sportowy a mianowicie Paweł Dybka zafundował sympatykom zapasów w Kostrzynie dużo emocji i satysfakcji zdobywając brązowy medal w kategorii 55kg.

zapasy zapasy zapasy zapasy
strzałka Więcej zdjęć z 83. Mistrzostw Polski Seniorów w Zapasach styl klasyczny strzałka


W tegorocznych Mistrzostwach w siedmiu kategoriach wagowych: 55, 60, 66, 74, 84, 96 i 120 kg wystąpiło 90 najlepszych polskich seniorów, uczestników m.in. Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata czy Międzynarodowych Mistrzostw Polski a wśród nich Janikowski Damian – brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londyn 2012.

Oprócz zawodników i trenerów gościliśmy wielu znamienitych gości takich jak: Grzegorz Pieronkiewicz – Prezes PZZ, Andrzej Wroński – wiceprezes PZZ, dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich, Agata Mikulska – członek Komisji Organizacyjnej PZZ, Ryszard Wolny – trener kadry narodowej seniorów, mistrza olimpijskiego, Włodzimierz Zawadzki – trener kadry narodowej seniorów, mistrza olimpijskiego, Piotr Stępień - dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich, Józef Tracz – trzykrotny medalista Igrzysk Olimpijskich, Dariusz Jabłoński – mistrz Świata Seniorów, Jacek Fafiński - srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich, Andrzej Supron - 16-krotny medalista mistrzostw Świata, Europy i Igrzysk Olimpijskich, Józef Tracz - 3- krotny medalista Igrzysk Olimpijskich, Stanisław Krzesiński - były trener kadry narodowej, czołowy zapaśnik Świata i Europy, Mariusz Hadrysiak – aktualny mistrz Świata i rekordzista Świata w wyciskaniu sztangi leżąc i wielu innych medalistów mistrzostw Polski, Europy. Jak szybko i nieoficjalnie policzył Andrzej Supron na sali było ok.” 90 medali z imprez rangi mistrzowskiej”

Sędzią głównym mistrzostw jest Karol Łebkowski z Łomży. Z przebiegu imprezy przeprowadzona zostanie 50 minutowa relacja telewizyjna (TVP 3, oraz TV e-SPORT-live) oraz retransmisja w TV Sport. Prowadzona będzie także relacja radiowa w Radiu Zachód. Ponadto w hali sportowej podczas mistrzostw gościć będziemy operatorów z telewizji TV Warszawa oraz z Radomskiej Telewizji Kablowej której komentatorem będzie Andrzej Supron.

Zarówno Andrzej Supron jak i Andrzej Wroński uznali za największą niespodziankę Mistrzostw porażkę zdecydowanego faworyta Edgara Melkumov z Grzegorzem Wanke w kategorii wagowej 66kg. Znakomicie zaprezentował się w finale Michał Pietrzak, który stoczył bardzo wyrównaną walkę z Damianem Janikowskim (brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich) . W pierwszej rundzie sędzia popełnił poważny błąd przerywając akcję Janikowskiemu kiedy ten trzymał przeciwnika podniesionego w górę i przygotowywał się do wykonania rzutu mimo to 1 rundę wygrał Janikowski, ale już w drugiej zdecydowanie przegrał i o wyniku pojedynku i zdobyciu złotego medalu zdecydowała 3 runda w której to dopiero w ostatnich 6 sekundach walki Janikowskiemu udało się wykonać wózek i dzięki temu zdobył punkt i złoty medal.

Walki eliminacyjne rozpoczęły się w sobotę o godzinie 900 na trzech matach zapaśniczych. W rundzie eliminacyjnej wystąpiło 6 zawodników OLIMP Kostrzyn, do finału awansował tylko Paweł Dybka.

O godzinie 15:00 przy niemalże pełnych trybunach na których zasiedli sympatycy sportu oraz zaproszeni goście odbyło się oficjalne otwarcie mistrzostw, którego dokonał zastępca Burmistrza Kostrzyna Zbigniew Biedulski. Podczas oficjalnego otwarcia prezes PZZ Grzegorz Pieronkiewicz oraz v-ce prezes PZZ Andrzej Wroński odznaczyli zasłużonych dla kostrzyńskich zapasów z okazji Jubileuszu 50-lecia: Część artystyczną ceremonii otwarcia uświetniły występy Formacji tanecznej „ROLL DANCE”, która przez blisko półgodziny występowała przed zgromadzoną publicznością, zawodnikami i gośćmi.

Walki finałowe zakończyły się około godziny 1900 po których dokonano dekoracji zawodników w poszczególnych kategoriach wagowych, klasyfikacji zespołowej. Medaliści zostali nagrodzeni medalami, pucharami, szarfami oraz nagrodami finansowymi. Ponad to złoty medalista każdej kategorii otrzymał dodatkowo od firmy Wendre Polska materac. Na podium stanęło sześciu najlepszych zawodników oraz trener mistrza.

Klasyfikacja medalistów:

55 kg
1. Kunysz Marcin - CEMENT-GRYF, Chełm
2. Dykier Dawid - OLIMPIJCZYK, Radom
3. Dybka Paweł - OLIMP, Kostrzyn
3. Piątek Przemysław - OLIMPIJCZYK, Radom

60 kg
1. Barsegjan Edward - CARTUSIA, Kartuzy
2. Ersetic Dawid - UNIA, Racibórz
3. Tracz Michał - ŚLĄSK, Wrocław
3. Łoś Mariusz - AGROS, Zamość

66 kg
1. Wanke Grzegorz - ZKS, Miastko
2. Melkumov Edgar - AKS, Piotrków Trybunalski
3. Kraczkowski Przemysław - ŚLĄSK, Wrocław
3. Kareciński Dawid - ŚLĄSK, Wrocław

74 kg
1. Fafiński Łukasz - OLIMPIJCZYK, Radom
2. Kułynycz Arkadiusz - OLIMPIJCZYK, Radom
3. Tomaszewski Jacek - AKS, Piotrków Trybunalski
3. Przepiórka Piotr - OLIMPIJCZYK, Radom

84 kg
1. Janikowski Damian - ŚLĄSK, Wrocław
2. Pietrzak Michał - SOBIESKI, Poznań
3. Treder Mateusz - OLIMPIJCZYK, Radom
3. Michalik Tadeusz - SOBIESKI, Poznań

96 kg
1. Olejniczak Marcin - SOBIESKI, Poznań
2. Konera Łukasz - AKS, Piotrków Trybunalski
3. KaczmarDmytro - OLIMPIJCZYK, Radom
3. Grzybicki Radosław -AKS, Piotrków Trybunalski

120 kg
1. Błoński Kamil - UNIA Racibórz
2. Bujak Tomasz - AGROS Zamość
3. Fafiński Mateusz - AZS-AWF Warszawa
3. Banak Łukasz - ŚLĄSK Wrocław

Klasyfikacja drużynowa:

1. OLIMPIJCZYK, Radom
2. ŚLĄSK, Wrocław
3. AKS, Piotrków Trybunalski
4. SOBIESKI, Poznań
5. UNIA, Racibórz
6. CEMENT-GRYF, Chełm
7. AGROS, Zamość
8. ZKS, Miastko
9. CARTUSIA, Kartuzy
10. GRANICA, Gdańsk
11. AZS-AWF, Warszawa
12. OLIMP, Kostrzyn
13. BUDOWLANI, Olsztyn
14. ZAGŁĘBIE, Wałbrzych
15. LEGIA 1926, Warszawa
16. POGOŃ, Ruda Śląska
17. MORENA-WEGA, Żukowo
18. PODLASIE, Białystok
19. AGROS, Żary
20. WARMIA, Lidzbark Warmiński

Klasyfikacja zawodników z Kostrzyna

55kg
3 Dybka Paweł - OLIMP (Kostrzyn)

74 kg
14 Kaznowski Kamil - OLIMP (Kostrzyn)
16 Olszewski Dawid - OLIMP (Kostrzyn)

96kg
8 Olek Wojciech - OLIMP (Kostrzyn)

120kg
12 Koszowski Rafał - OLIMP (Kostrzyn)
14 Kościelniak Adrian - OLIMP (Kostrzyn)

Za organizację zawodów w Kostrzynie odpowiedzialny był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, jednak organizacja tak poważnej imprezy jaką były Mistrzostwa Polski Seniorów nie mogła odbyć się bez wsparcia sympatyków sportu i zapasów w Kostrzynie a przede wszystkim dzięki wsparciu sponsorów. Strategicznym sponsorem tych mistrzostw była Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Ponadto wsparcia udzielili: Miasto Kostrzyn nad Odrą, Polski Związek Zapaśniczy, ARCTIC PAPER, ICT POLAND, Bank GBS Barlinek, BRICOMARCHE, INTERMARCHE, Starostwo Powiatu Gorzowskiego, Bank BGŻ, PHU IKAA, RAVEN, FILIUS METAL, DREWFORM, MULTIBOR, Miejskie Zakłady Komunalne Sp. z o.o. w Kostrzynie, BENIMET, HANKE TISSUE, IZOMUR Gorzów Wlkp., MOSiR Kostrzyn.

Po zakończeniu MPS, w imieniu całego zarządu PZZ, prezes PZZ Grzegorz Pieronkiewicz podziękował dyrektorowi MOSiR Zygmuntowi Mendelskiemu oraz pracownikom MOSiR za wzorową organizację Mistrzostw Polski Seniorów.
Tworzenie stron WWW © - R. Hejnowicz & Dotka Webdesign