Polsko-Niemieckie Obchody Dnia Strażaka

W dniu 1 czerwca w Kostrzynie nad Odrą odbyły się Polsko-Niemieckie Obchody Dnia Strażaka – Kostrzyn nad Odrą 2013. Imprezę tą mogliśmy gościć w naszym mieście dzięki projektowi złożonemu przez MOSiR Kostrzyn nad Odrą. Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska(województwo lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina i Budżetu Państwa – „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”.

rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja rekreacja


Celem projektu było rozwijanie, polsko-niemieckiej współpracy transgranicznej partnerskich miast Kostrzyn nad Odrą i Seelow oraz umożliwienie uczestnikom wzajemnego poznania siebie, tradycji pożarnictwa swoich sąsiadów oraz nawiązanie transgranicznej znajomości. Projekt skierowany był do polskich i niemieckich strażaków z Euroregionu pro Europa Viadriana, w sumie do 150 osób, 100 Polaków i 50 Niemców. Głównym partnerem po stronie niemieckiej była Freiwillig Feuerwehr Sellow (Ochotnicza Straż Pożarna z Seelow), ponad to gościliśmy strażaków z pobliskiego Manschnow.

Uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka rozpoczęły się o godzinie 10:00 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą odprawiona została uroczysta Msza Święta, którą celebrował osobiście proboszcz ks. Wojciech Skóra. Po zakończonej mszy, nastąpił uroczysty przemarsz z kościoła pod JRG w Kostrzynie w asyście orkiestry, wozów strażackich i policyjnych a przede wszystkim polskich i niemieckich strażaków w galowych mundurach, w celu odsłonięcia tablicy upamiętniającej 20-lecie istnienia JRG w Kostrzynie nad Odrą, ufundowanej przez firmę Arctic Paper S.A. Pod jednostką zgromadziła się duża grupa mieszkańców miasta obserwująca orszak strażacki oraz uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

Dalsze oficjalne uroczystości odbyły się już w Amfiteatrze gdzie po oficjalnym otwarciu obchodów Dnia Strażaka wyróżniono przede wszystkim zasłużonych strażaków ale także tych, którzy wspierają ich działalność oraz wręczono nominację na wyższe stopnie.

Wśród wyróżnionych firm wspierających znalazły się:


Wyróżnienia otrzymali także:


Wyróżnienia dla partnerów ze strony niemieckiej:


Podziękowania i wyróżnienia otrzymali także Radni Rady Miasta Kostrzyn nad Odrą.

Uczczono także minutą ciszy tragiczną śmierć 2 strażaków, którzy dzień wcześniej w okolicach Suwałk podczas akcji ratowania życia mężczyzny, który wpadł do studni stracili życie.

Po zakończeniu części oficjalnej około godziny 14 rozpoczął się Festyn Sportowo-Rekreacyjny dla wszystkich gości a także mieszkańców Kostrzyna i okolic. Strażacy z Polski i Niemiec wspólne przygotowali na pobliskim zbiorniku wodnym tzw. „Stawiku” przy KCK specjalne pokazy ratownictwa wodnego. Mogliśmy obserwować akcję ratowania tonącego np. ochotnicy z publiczności mieli okazje do spróbowania rzucenia tonącemu specjalnej liny ratowniczej i próby wyciągnięcia go na brzeg. Następnie strażacy zademonstrowali rozkładanie specjalnego pomostu ratowniczego, a następnie ratowanie tonącego przy jego pomocy. Najciekawsze były jednak pokazy ratownictwa z łodzi ratunkowej z udziałem płetwonurków, gdzie zademonstrowano wyciąganie z ciała z dna zbiornika (publiczność obserwowała miejsce utonięcia a następnie kierowała zespołem ratowniczym wskazując prawdopodobne miejsce utonięcia). Przygotowano także specjalny namiot w którym można było nauczyć się lub doskonalić technikę udzielania pierwszej pomocy. Mieliśmy także okazję obserwować specjalny pokaz gaszenia pożaru (wraz z komentarzem doświadczonego strażaka), który może przydarzyć się niemal każdemu w domu. Zademonstrowano pożar powstały w wyniku pozostawienia na gazie naczynia z olejem i skutki jakie może spowodować niewłaściwy sposób jego gaszenia za pomocą wody.

Specjalne atrakcje przygotowano także dla naszych milusińskich, którzy w tym dniu także mieli swoje święto. Oprócz uczestnictwa w pokazach strażackich największą popularnością cieszyły się jak zawsze place zabaw w postaci dmuchanych zjeżdżalni czy dająca naprawdę wiele frajdy możliwość zmierzenia się „z gumową liną” podczas tej zabawy dzieciaki przyczepiały się do specjalnej gumowej liny i próbowały dotrzeć do określonego miejsca, próba kończyła się najczęściej kilkoma efektownymi przewrotkami i ciągnięciem uczestnika przez linę ku uciesze publiczności. Ponadto przygotowano specjalny tor przeszkód, który dzieci pokonywały na czas, można było pomalować sobie twarz, wziąć udział w konkursach plastycznych. W każdym z konkursów przygotowano dla uczestników nagrody, okolicznościowe balony i plakietki. Bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci cieszyły się pokazy polskiego i niemieckiego sprzętu i pojazdów strażackich. Można było z bliska obejrzeć, dotknąć narzędzia pracy strażaków, wsiąść do wozu strażackiego czy przymierzyć strój w którym na co dzień pracują strażacy. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się także gry i zabawy sprawnościowe. Wielu młodych chłopców zostało choć na chwilę kierowcą wozu strażackiego, a w przyszłości już widzą się jako strażacy. Dzieciom i młodzieży uczestniczącej w festynie strażackim wydano 500 sztuk balonów. Dla najlepszych czekały także pamiątkowe medale.

Około godziny 16 w ramach Polsko-Niemieckich Obchodów Dnia Strażaka oraz XX-lecie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kostrzynie nad Odrą odbył się turniej piłki siatkowej służb mundurowych, który został rozegrany na specjalnie przygotowanym na ten cel przez MOSiR Kostrzyn boisku trawiastym. Do rywalizacji przystąpiły zespoły Policji, Straży Granicznej i oczywiście Straży Pożarnej. Najlepszym zespołem okazała się drużyna Straży Pożarnej, drugie miejsce wywalczyła Policja a trzecie Straż Graniczna. Dwa najlepsze zespoły zostały uhonorowane ufundowanymi przez dyrektora MOSiR Zygmunta Mendelskiego pucharami.

O godzinie 18 w amfiteatrze rozpoczął się kolejny punkt programu Polsko – Niemieckich Obchodów Dnia Strażaka a mianowicie finałowe zmagania 36. Konkursu Piosenki Dziecięcej ,,O Złoty Lizak" - program poprowadził Michał Juszczakiewicz. Uwieńczeniem całodniowych polsko – niemieckich obchodów Dnia Strażaka był fantastyczny koncert Andrzeja Cierniewskiego i jego zespołu, który rozpoczął się około 20.30 i bawił publiczność do późnych godzin wieczornych.

Tak więc był to dzień obfitujący w wiele różnorodnych atrakcji i każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. W Polsko-Niemieckich Obchodach Dnia Strażaka uczestniczyło łącznie ponad 1200 osób obserwujących uroczystości, biorących udział w pokazach strażackich, grach i zabawach sportowo-rekreacyjnych czy konkursach.

Mariusz Staniszewski

Tworzenie stron WWW © - R. Hejnowicz & Dotka Webdesign