Brydżowe święto

W 2012 roku mija 35 rocznica Brydżowego Święta w Kostrzynie nad Odrą pod nazwą ,,ZŁOTY LIŚĆ JESIENI". Z tej okazji w dniu 28 października br.(niedziela) o godz. 10.00 organizujemy w PUB-ie „Rampa” przy ul. Mickiewicza turniej brydżowy w ramach Grand Prix woj. Lubuskiego. Turniej organizowany jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, gdzie sekcja brydżowa ma dużą pomoc i wsparcie oraz przez sympatyków tej sekcji. Kostrzyński turniej „Złoty Liść Jesieni” cieszy się od samego początku dużym zainteresowaniem i ma swoje stałe, liczne grono. Także będzie i tym razem. Trochę z kart historii kostrzyńskiego brydża sportowego. Pod koniec 1957 roku uruchomiona została Fabryka Celulozy i Papieru. Do jej uruchomienia, a następnie do pracy przybyli pracownicy z całej Polski. Byli wśród nich inżynierowie i technicy z Łodzi, Gliwic, Włocławka i innych istniejących fabryk, jak Kalety, Krapkowice,Niedomice, Włocławek, Jelenia Góra czy Klucze. Kostrzyńska Fabryka Celulozy i Papieru (dzisiaj Arctic Paper Kostrzyn), oferowała pracę, niezłą płacę, a co bardzo ważne, mieszkania. Wśród przybyłych byli zapaleni brydżyści i jak sięgamy pamięcią nestorowie tej dyscypliny sportu: kol. Wincenty Galczak, Franciszek Statkiewicz,śp. Bronisław Stelmach, Eugeniusz Kiernożycki, Eugeniusz Bernat z małżonką Marią,Jan Trala, Franciszek Gardzielewicz, śp. Diethard Bukowski, śp. Wiesław Sokołowski i wielu jeszcze innych.

Sekcja brydża sportowego powstała w 1960 roku, gdzie już w następnym roku drużyna brydżystów awansowała do klasy okręgowej. Z czasem dołączyli do nich lekarze,wojskowi, nauczyciele oraz pracownicy z innych zakładów pracy. W styczniu 1962 roku sekcja zrzeszała 21 członków. W 1963 roku do rozgrywek sportowych zostały zgłoszone dwie drużyny „Celuloza I” grała z powodzeniem w lidze okręgowej, gdzie zdobyła mistrzostwo okręgu i zakwalifikowała się do walki o wejście do II ligi (awansu nie udało się jednak wywalczyć), zaś „Celuloza II” swoje brydżowe mecze rozgrywała w klasie „A”, uzyskując m.in. awans do ligi okręgowej. W 1965 roku kierownikiem sekcji był Bronisław Stelmach, a sekcja zrzeszała 20 członków. Przez kolejne lata sekcji wiodło się różnie Dopiero lata 80-te przyniosły większą popularność sekcji. W 1983 roku w wyniku weryfikacji wszystkich drużyn Okręgowy Związek Brydża Sportowego w Gorzowie Wlkp. postanowił zakwalifikować kostrzyński zespół do „B” klasy. Wpłynął na to fakt bardzo dużego zainteresowania i zgłoszenia do rozgrywek wielu nowych drużyn z całego województwa. W 1984 roku zawodnicy sekcji Zakładowego Klubu Sportowego „Celuloza” zaczęli startować w dużych okręgowych turniejach brydżowych: „Lodowy Kryształ Warty”, „Millenium”, przez co stale podnosili swoje umiejętności. W turnieju wyzwolenia Dębna para Kotas – Skwark zajęła I miejsce, a VI miejsce przypadło parze Tarnowski – śp. Sokołowski. W 1985 roku para Stanisław Kotas – ś.p. Marian Strepodniosła duży sukces zwyciężając w największym turnieju okręgowym „Millenium”. Sekcja wówczas liczyła ponad 20 zawodników w większości z pracowników KZP. Od maja 1985 roku sekcja uległa rozbudowie po połączeniu się z sekcją brydża sportowego działającą przy Miejski Domu Kultury. Od tego okresu w rozgrywkach brały udział 3 drużyny, a ilość zawodników wzrosła do 34, w tym grały z powodzeniem trzy panie. W mistrzostwach Polski Par śp. Marian Strep – Bolesław Maksiniewicz zajęli V miejsce w okręgu i reprezentowali nasz okręg. Od 1986 roku na czele sekcji stał Pan Wincenty Galczak, zaangażowany i niestrudzony organizator i propagator tej dyscypliny sportu. W następnych latach drużyny grały w klasie okręgowej, a od sezonu 1988/1989 pierwsza drużyna reprezentowała miasto Kostrzyn nad Odrą w klasie makroregionalnej.

W 1994 roku drużyna wywalczyła awans do II ligi (z uwagi na znaczne koszty finansowe zespół zrezygnował z udziału w tej klasie rozgrywek). Do końca 1997 roku pieczę organizacyjną i zabezpieczenie finansowe sprawował Zakładowy Klub ,,Celuloza", a po reorganizacji, od 1998 roku do chwili obecnej pieczę sprawuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kostrzynie nad Odrą. Mijały lata sekcja organizowała nie tylko turnieje, ale brała czynny udział w drużynowych mistrzostwach,początkowo w woj. zielonogórskim, następnie gorzowskim i na szczeblu centralnym w rozgrywkach II ligi. Bardzo dobre wyniki kostrzyńscy brydżyści odnosili w korespondencyjnych mistrzostwach Polski.

Trudno nam wskazać, kto był inicjatorem jesiennego turnieju „ZŁOTY LIŚĆ JESIENI”, ale napewno uczestniczyli w nim jako organizatorzy m.in.: śp. Dietchard Bukowski, śp. Ryszard Borodziuk, Wincenty Galczak. Faktem jest, że w październiku 1977 roku taki turniej się odbył i jest on z powodzeniem organizowany corocznie.

Zajęcia treningowe oraz spotkania mistrzowskie rozgrywane były w Miejskim Ośrodku Kultury „Kręgielnia”, a w grze corocznie systematycznie brała udział kadra 30 zawodników, w tym Pani Halina Baran. W latach 1990 – 2012 do czołowych zawodników sekcji należeli i nadal należą: Wincenty Galczak, śp. Ryszard Borodziuk, śp. Wiesław Sokołowski, śp. Marian Strep, Andrzej Włodarczak, Jerzy Baran, Halina Baran, Stanisław Kotas, Stanisław Owczarski,Wojciech Waszkowiak, Marian Nieznański, Damian Mazurak, Henryk Wichrowski, Ignacy Sakowicz, Roman Rysiewiczi inni. Na dzień dzisiejszy sekcja posiada dwie drużyny pod nazwą MOSiR I iMOSiR II swoje mecze oraz turnieje rozgrywa w gościnnym PUB „Rampa” prowadzonym przez Pana Marka Bartocha.

Tyle w wielkim skrócie. Szanowni Brydżyści, jeżeli kogoś pominięto, to z całego serca serdecznie przepraszamy.

Z okazji Jubileuszowego 35 turnieju „Złoty Liść Jesieni” o „Puchar Burmistrza” Andrzeja Kunta życzymy wszystkim uczestnikom tej najstarszej sportowej, brydżowej imprezy w Kostrzynie nad Odrą oraz jednej z najstarszych imprez na Ziemi Lubuskiej, osiągnięcia jak najlepszych wyników. Kierownik sekcji Andrzej Włodarczak oraz dyrektor MOSiR Zygmunt Mendelski.
Tworzenie stron WWW © - R. Hejnowicz & Dotka Webdesign