XXVI Ogólnopolski Bieg Uliczny „Kostrzyńska Dziesiątka”

Pietruszyńska i Zakrzewski najszybsi

Już po raz 26. w Kostrzynie nad Odrą, centralnymi ulicami Zatorza: Niepodległości, Fabryczną, Olczaka, Asfaltową, Sadową, Drzewicką, Orła Białego, Jagiellońską, Niepodległości, 84 biegaczy oraz biegaczek, w tym jedna osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim, rywalizowało w ogólnopolskim biegu ulicznym „Kostrzyńska Dziesiątka” na dystansie 10 kilometrów. Na linii startu stanęli biegacze z województwa lubuskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, pomorskiego i podkarpackiego.bieg bieg bieg
strzałka Więcej zdjęć z biegu "Kostrzyńska Dziesiątka" - 10.09.2011 r. strzałka


W bieżącym roku bieg miał bardzo silną obsadę, a dominowali w nim utytułowani zawodnicy: Jan Zakrzewski – reprezentant Polski, olimpijczyk z Aten, Artur Olejarz – reprezentant Polski, przygotowujący się do olimpiady w Londynie, Tomasz Chawawko, 8-krotny mistrz świata pracowników służb mundurowych, Józef Podbereski oraz Marcin Zagórny, Łukasz Hryciuk i Edmund Kramarz z dalekiego Sanoka, czołowi biegacze naszego kraju.

Dyrektor MOSiR-u Zygmunt Mendelski serdecznie powitał biegaczy, burmistrza miasta Kostrzyn nad Odrą Andrzeja Kunta, zastępcę burmistrza Zbigniewa Biedulskiego, przewodniczącego Rady Miasta Tadeusza Łysiaka, radnych Rady Miasta Jerzego Saka, Michała Kunta, Antoniego Żołnę.

Biegaczy w imieniu Rady Miasta powitał Tadeusz Łysiak, oficjalnego otwarcia biegu wraz z życzeniami osiągnięcia jak najlepszych wyników, dziękując wszystkim za przyjęcie zaproszenia do udziału w biegu, dokonał burmistrz Andrzej Kunt.

Już od początku biegu, po pierwszych 500 metrach, późniejsza pierwsza piątka najlepszych na mecie zawodników, narzuciła ostre szybkie tempo, uzyskując przewagę nad pozostałymi. Od siódmego kilometra było jasne, że podium będzie należało do Zakrzewskiego, Olejarza i Marysiaka. Pierwsza dwójka biegaczy „zgubiła” na 1.500 metrów przed metą biegacza z Książa Śląskiego i pomiędzy sobą do ostatniego metra toczyła walkę o zwycięstwo. Doświadczony biegacz, olimpijczyk z Aten skutecznie kontrolował finiszowe metry, wygrywając minimalnie z reprezentantem Polski Arturem Olejarzem.

Wśród mężczyzn zwyciężył Jan Zakrzewski z Niwisk z czasem 32,34 min., wyprzedzając o pół metra Artura Olejarza z Zielonej Góry oraz o 23 sekundy Adama Marysiaka z Księża Śląskiego. Wśród kobiet od startu do mety niepodzielnie „królowała” dotychczasowa siedmiokrotna zwyciężczyni „Kostrzyńskiej Dziesiątki” Danuta Pietruszyńska. Linię mety, jako pierwsza już po raz ósmy, przekroczyła biegaczka z Bielska koło Międzychodu, i o ponad dwie minuty wyprzedziła Agatę Kramarz (w 26 ogólnopolskim biegu „Kostrzyńska Dziesiatka”, była na mecie na 26 miejscu, startowała z numerem startowym 26), z dalekiego Sanoka oraz o ponad 3 minuty uszczęśliwioną z rekordem życiowym Ewę Huryń ze Szczecina.

Z kostrzyńskich biegaczy najszybciej na mecie zameldował się, obchodzący w tym dniu urodziny, 37 letni Armando Maksymowicz (czas 44,07 min), dla którego był to udany start w kostrzyńskiej imprezie, wyprzedzając o 12 sekund Krzysztofa Bukiela, o 1,48 min. Walerego Kowalewskiego, Antoniego Młodzieniak (czas 47,04), Macieja Tatałę (czas 51,07) i Rafała Wnuka (czas czas 53,42) - gratulacje dla wszystkich kostrzyńskich biegaczy.

W kategorii osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich po raz drugi w Kostrzynie nad Odrą triumfował Edward Kalinowski z Zielonej Góry. Na szczególne wyróżnienie zasłużył najstarszy uczestnik biegu 80 letni Zbigniew Petri z Gorzowa Wlkp., który bohatersko walczył do ostatnich metrów i pomimo problemów wzrokowych, przebiegając trasę 10 kilometrów, pokazał swój chart ducha, zbierając gorące oklaski, za wolę walki i determinację do końca biegu. Najmłodszą uczestniczką i najlepszą wśród kostrzynianek była Milena Butylińska.

linia

Wyniki 26. „Kostrzyńskiej Dziesiątki”:

Klasyfikacja generalna kobiet:
1.Danuta PietruszyńskaBielsko 39,49 min.
2.Agata Kramarz Sanok 42,12 min.
3. Ewa Huryń Szczecin 43,05 min.
Kobiety do lat 29:
1. Wioletta Pudyszyńska Gorzów Wlkp. 46,37 min.
2. Karolina WilamowskaGorzów Wlkp. 62,56 min.
3.Milena ButylińskaKostrzyn nad Odrą 67,30 min.
Kobiety 30 lat i więcej:
1.Danuta PietruszyńskaBielsko 39,49 min.
2.Agata KramarzSanok 42,12 min.
3.Ewa Huryń Szczecin 43,05 min.

Klasyfikacja generalna mężczyzn:
1. Jan Zakrzewski Niwiska 32,34 min.
2. Artur Olejarz Zielona Góra 32,34 min.
3. Adam Marysiak Książ Śląski 32,57 min.
Mężczyźni do lat 29:
1.Artur OlejarzZielona Góra 32,34 min.
2.Adam MarysiakKsiąż Śląski 32,57 min.
3. Marcin Zagórny Radnica 33,20 min.
Mężczyźni – kategoria 30 – 39 lat:
1.Tomasz ChawawkoDębno 38,01 min.
2. Marek Szopa Gorzów Wlkp. 38,07 min.
3. Wojciech Cieślikowski Szczecin 40,04 min.
Mężczyźni – kategoria 40 – 49 lat:
1.Jan ZakrzewskiNiwiska 32,34 min.
2. Edmund Kramarz Sanok 36,11 min.
3.Józef Podbereski Gudzisz 38,12 min.
Mężczyźni – kategoria 50 – 59 lat:
1. Jerzy Ochota Police 40,41 min.
2. Andrzej Pochranowicz Myślibórz 41,28 min.
3. Zdzisław Wawruszczak Mieszkowice 42,16 min.
Mężczyźni – kategoria 60 – 69 lat:
1. Tadeusz Plata Szczecin 41,18 min.
2. Zdzisław SalmanowiczZielona Góra 44,02 min.
3.Leszek RogowskiZielona Góra 44,08 min.
Mężczyźni – kategoria 70 lat i więcej:
1.Bolesław SztopGorzów Wlkp. 49,55 min.
2.Józef WronaGorzów Wlkp. 50,30 min.
3. Ryszard GłowackiGorzów Wlkp. 54,13 min.
Wózki inwalidzkie:
1.Edward KalinowskiZielona Góra 32,46 min.

linia

Wyżej wymieni zostali nagrodzeni medalami, dyplomami oraz nagrodami finansowymi. Wszyscy uczestnicy biegu przy znakomitej zupie gulaszowej oraz smakowitej kiełbasce z grilla, chwalili sobie organizację biegu, panującą atmosferę, zapowiadając się za rok.

Dyrektor MOSiR składa serdeczne podziękowania na ręce policjantów z Komisariatu Policji w Kostrzynie nad Odrą, oraz pracowników Placówki Straży Granicznej – za wzorowe zabezpieczenie ruchu drogowego i czuwanie nad bezpieczeństwem biegaczy, obsłudze medycznej pani Ewie Grzelczak - za czuwanie nad zdrowiem biegających, panu Florianowi Bułgajewskiemu, prezesowi KPZW nr 3 oraz Krystynie i Edwardowi Kasperkiewiczom – za zabezpieczenie namiotu, stołów oraz ław, panu Dariuszowi Ostromeckiemu, właścicielowi restauracji „MAGIC”, za przygotowanie poczęstunku oraz wszystkim pracownikom MOSiR: Lucynie Szymczak, Urszuli Judczyc, Danucie Kozłowskiej – Olesińskiej, Antoniemu Żołnie, Władysławowi Olszewskiemu, Władysławowi Kędziorowi i Kazimierzowi Uss, a także panu Jerzemu Sakowi – za wzorową obsługę techniczno – sędziowską 26. „Kostrzyńskiej Dziesiątki”.
Tworzenie stron WWW © - R. Hejnowicz & Dotka Webdesign